Общественная организация
«ВАЛЕОЛОГИЧЕСКИЙ ЦЕНТР «АТЛАНТА»
Валеология
Путь к твоему здоровью
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

1

Більше 100 років тому на нинішній території села Володимирівка Краснокутського району Харківської області росла діброва. У 1884 році цукрозаводчик і меценат Іван Харитоненко облюбував ці місця і вирішив звести тут свою літню резиденцію.

Будівництво Наталіївського маєтку продовжив його син Павло. За легендою, садиба була названа в честь молодшої доньки Павла Харитоненка — Наталії.

Серед вікового лісу (вік деяких дерев досягає 300 років) був зведений двоповерховий садибний будинок — палац. На жаль, до наших днів він не зберігся — був зруйнований в роки Другої Світової війни.

У своєму маєтку господарі влаштовували розкішні прийоми. Кажуть, що тут гостювали письменник Антон Чехов і художник Кузьма Петров-Водкін.

Про колишню велич садиби нагадують уцілілі великі парадні ворота, зведені за задумом легендарного архітектора Олексія Щусєва, вони стали справжньою окрасою маєтку. Ворота побудовані з цегли, облицьовані каменем, з широким арочним проїздом, з проходом і з приміщенням для воротаря, покриті оригінальним шатровим дахом з великим виносом, покрівля — з металевої черепиці.

Купець був дуже багатим, а маєток, на той час, — дуже сучасним. Харитоненко навіть провів на території маєтку водопровід. Не менш унікальна і водонапірна вежа купця, збудована в готичному стилі — вона знаходиться у відмінному технічному стані і досі та постачає водою село, дивуючи гостей стоками у формі голів драконів. Вежа і не думає руйнуватися.

На відміну від прибудов радянського часу, в Харитонівских будівлях немає жодної цеглини, яка б не пройшла тест на міцність. За розповідями місцевих жителів, перевіряли будматеріали так: з висоти двох метрів цеглу кидали на гладку поверхню. Якщо з тисячі штук три цеглини  розбивались — бракували всю партію.

А ось оранжерея і зимовий сад, що примикали до вежі, вже зруйновані. Свого часу вони дивували гостей купця. Майже зруйнований кінний завод, манеж для вигулу тварин в негоду. Павло Харитоненко обожнював коней і розводив їх, щоб дарувати знайомим і друзям

Збереглися будиночок керуючого і будинок Наталії, прикрашений скульптурами левів. До речі, леви ці особливі. Скульптор Сергій Коненков зробив усього три пари подібних статуй. Одна знаходиться в Наталіївці, інша — в Санкт-Петербурзі і третя — в далекому зарубіжжі.

Лежать царські тварини біля парадного входу особистого будиночка Наталії і спокій улюбленої доньки купця Павла Харитоненка охороняють. Один спить, інший не спить, один охороняв Наталку в реальності, інший — в царстві снів.

Навпроти Наталиних покоїв — дерев’яний чайний будиночок.

У присадибному парку площею 50 га, розташованому на розчищених ділянках природного лісу, ростуть рідкісні види: вікові дерева, унікальні культури. Тут дерево, наприклад, єдине в області — завезена карельська береза. У парк привозилися рослини зі всього світу. Тут особливий лікувальний клімат.

У парку створені гарні групи з хвойних (ялини канадської і бальзамічної, тсуги, модрини європейської та ін.) і листяних порід (дуба болотного і червоного, ясена, черемхи, лип дрібнолистої і американської, тополі канадської та ін.)

Вільно розміщеним мальовничим групам дерев і кущів, звивистим доріжкам парку протиставляються геометричні форми споруд садиби, які в свою чергу виявляють і підкреслюють різноманітність форм парку, ефектно виділяючись на тлі темної зелені. Завдяки такому композиційному прийому здійснено гармонійну єдність архітектури з пейзажем парку. Своєрідним елементом паркової композиції є каштанова алея, яка тягнеться від головних воріт.

Перлиною архітектурного ансамблю Наталіївки стала Свято — Преображенська церква, . Її побудував теж Олексій Щусєв. Будівництво закінчилося в 1913 році, якраз до вінчання Наталії Харитоненко з князем Горчаковим.

Щусєв об’єднав в архітектурі церкви мотиви давньоруських храмів та архітектурні стилі початку 20 століття. Стіни прикрашені багатим і загадковим декором — з тайнописом і біблійними сюжетами. У храмі можна побачити фрагменти розпису початку 20 століття. Колись тут зберігалася унікальна колекція ікон 12-18 століть, зібрана родиною Харитоненко.

Точна копія Спаської церкви стоїть у Франції, в місті Ніцца. Її будували теж на гроші Харитоненко — нащадків, які емігрували в 1917 році.

Наталіївський парк визнаний державним пам’ятником садово-паркового мистецтва, а збережені будівлі садиби — пам’ятником архітектури.

20

У восьми кілометрах від Володимирівки — село Городнє. Тут є унікальне місце — співаючі тераси купця Харитоненка.

Сто років тому, на схилі яру, було споруджено п’ять терас, укріплених потужними дугоподібними стінами, з яких були виведені мідні дренажні труби. Акумулюючи тепло, вони створюють своєрідний мікроклімат, який дозволяє вирощувати рідкісні сорти різних плодових рослин.

Відразу ж після побудови, на терасах посадили полуницю, виноград, екзотичні фруктові дерева. Оригінальна форма споруди дала також дивовижний акустичний ефект: будь — які звуки посилюються тут в кілька разів. Розповідають, що Харитоненко запрошував сюди відомих співаків, і їхній спів лунав по всій окрузі.

У вітряну погоду створюється враження, що і самі тераси видають мелодійні звуки, за що їх і прозвали «співаючими».

За легендою, тут давав концерт знаменитий бас Федір Шаляпін. А зараз проводиться етнофестиваль «Співочі тераси», в якому приймають участь популярні українскі виконавці.

З висоти терас відкривається мальовничий вид на ставок і гай.

«Співаючі тераси» охороняються державою як пам’ятник архітектури. Відвідавши це унікальне місце, можна прогулятися терасами, послухати тиху мелодію, створену шелестом яблуневого листя, заспівати там, де колись співав Шаляпін.

3

5

 

 

 

 

 

 

 

 

8          9

21

22

23

24

Рассылка
Список статей
Дополнительный набор в группы

Уникальная система оздоровления – ХАДУ.

Ждем Вас в г. Харькове по адресу: Ст.м. Площадь Конституции,
ул. Пушкинская, 5
Понедельник – 17.30
Четверг – 18.00
Персональные тренировки
онлайн - тренировки

Тел. в г. Харькове:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

Сплав на байдарках

р. Ворскла (Украина) р. Псел (Украина)

Вы можете присоединиться! Звоните прямо сейчас.

Телефоны для справок:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com

ВНИМАНИЮ ВСЕХ ЖЕЛАЮЩИХ!

Валеологический отдых

УКРАИНА. Посещение уникальных мест в различных ее уголках

Подробная информация по условиям и организации отдыха по тел.
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com