Общественная организация
«ВАЛЕОЛОГИЧЕСКИЙ ЦЕНТР «АТЛАНТА»
Валеология
Путь к твоему здоровью
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

17545i2671444832881FAE

Ви помітили, що чим дорослішими ви стаєте, тим з меншим бажанням беретеся за ту справу, яка для вас незвична або пов’язана з великою концентрацією уваги і освоєнням незнайомих навичок?

Відкрию вам невеличкий секрет. Читання улюблених газет (авторів), робота по добре знайомій спеціальності, використання рідної мови і спілкування з друзями, які вас добре розуміють, відвідування улюбленого ресторану, перегляд улюбленого серіалу … — все це, так всіма нами улюблене, призводить до деградації мозку.

Ваш мозок – «лінива сволота» (як і ви (тільки без образ!), і тому прагне знизити витрати енергії на ту чи іншу діяльність шляхом створення своєрідних «макросів» — програм, які ви виконуєте по шаблонах.

Біолог Річард Симон на початку позаминулого століття назвав ці програми «енграма» — фізичною звичкою або слідом пам’яті, залишеним повторним впливом подразника. Енграми можна представити у вигляді стежок, які нейрони «торують» у вашому мозку, виконуючи одну і ту ж дію. Чим довше ви виконуєте її, тим менше енергії витрачає на це ваш мозок.

Іноді ці стежки перетворюються в дороги, а потім і зовсім в автобани. З одного боку, це відмінна суперздатність — дійсно, навіщо витрачати зайву енергію для здійснення однотипних дій? Однак, зворотна сторона цієї здатності — зниження пластичності мозку. Справа в тому, що чим довше ви користуєтесь енграмами (генетичним слідом пам’яті), тим менше працюють базальні ганглії в вашому мозку.

Базальні ганглії або базальні ядра — комплекс підкіркових нейронних вузлів, розташованих в центральній білій речовині півкуль головного мозку. Вони входять до складу переднього мозку, розташованого на межі між лобовими долями і над стовбуром мозку. Базальні ганглії забезпечують регуляцію рухових і вегетативних фунцій, беруть участь в здійсненні інтеграційних процесів вищої нервової діяльності. Зокрема, у ссавців вони асоційовані із мисленням, емоціями та навчанням [вікіпедія].

Основна функція базальних ганглій — виробляти нейромедіатор ацетилхолін — молекулу здорового глузду, яка допомагає нейронам «прорубувати» нові стежки серед інформаційного шуму головного мозку (приблизно це у вас відбувається зараз, після прочитання даного речення).

Згадайте свою дорогу на роботу або в інститут. Якщо ви їздите по одному і тому ж маршруту більше ніж півроку, то ваші дії стають настільки автоматичними, що паралельно ви можете виконувати і інші дії — читати, слухати музику, відповідати на пошту. В улюбленому ресторані вам не доведеться вичавлювати з себе ацетилхолін (молекулу здорового глузду) і думати над тим, що взяти на обід, адже ви вже знаєте напам’ять все меню. За фальшивою посмішкою друга ви відразу ж відчуєте тривогу, і вам не потрібно буде напружуватися для того, щоб розшифрувати ці комунікативні сигнали.

Здавалося б, навіщо все це міняти? А тому, що життя — це безперервне джерело змін, які чинять спротив вашому контролю. До більшої частини з них вам доводиться пристосовуватися, і в цій «гонці хамелеонів» виживає той, хто швидше за інших змінить свій колір під колір навколишнього середовища і зможе ближче підкрастися до комахи (яких під час кризи все менше і менше).

Вас можуть скоротити на роботі; завдання вашого відділу можуть змінитися і вам потрібно буде опанувати нові навички (і якщо ви не впораєтесь, вас, знову ж таки, скоротять); ви закохаєтесь в китаянку і захочете вивчити китайську мову, якою розмовляє її рідня, і так далі. Тому пластичність мозку треба постійно підтримувати і тренувати. Уявіть, що ваш мозок — це бетон, який через якийсь час застигне.

Образ «затверділих» мізків вам стане зрозумілішим, якщо ви подивитесь на більшість 70-річних дідів, які не здатні освоїти таймер на мікрохвильовці, вони сприймають в штики все нове, виконують роками однотипні дії.(шаблонне мислення). Ці «стежки» в їх головах перетворилися в нори і тунелі в скельних породах, і «прорити» прохід в сусідню печеру практично неможливо.

Ваше завдання — постійно перемішувати цю «розумову суміш», не дати їй затвердіти. Як тільки ви розслабляєтесь і починаєте використовувати енграми, якась частина вашого мозку твердне, а ви навіть не помічаєте цього.

Що робити для того, щоб зупинити деградацію мозку?

Застосовуйте самі прості, але цілком ефективні, прийоми:

Слідкуйте за собою!.

Якщо ви раптом відчули дискомфорт від того, що щось не так (наприклад, ваш улюблений сайт змінив дизайн або в магазині зник улюблений йогурт) — вчепіться за хвіст цього почуття і почніть його «розкручувати». Чому б не перепробувати всі йогурти або взагалі не почати робити свій?

Не перечитуйте ви вже прочитані книги!

Не переглядаєте в інтернеті вже переглянуті фільми!

Так, це дуже приємне психологічне почуття — зануритися в той затишний світ, в життя вже знайомих персонажів, — ніяких сюрпризів, вже знаєш кінець і можеш насолоджуватися дрібницями, які в перший раз не помітив, проковтнувши книгу за годину (або переглянувши сезон за вихідні). Але в той же час ви забираєте у нових книг і фільмів шанс відкрити вам щось принципово нове, позбавляєте свій мозок від утворення альтернативних нейронних зв’язків.

Шукайте нові маршрути!

Намагайтесь шукати нові маршрути на роботу і додому, знайдіть альтернативні магазини, кінотеатри та інші інфраструктурні точки на карті вашого життя. Це може зайняти більше часк, але може принести і приємні бонуси — наприклад, більш низькі ціни в магазинах або менше людей в транспорті, в кінотеатрі…

Шукайте нову музику!

Якщо ви меломан і у вашому iPod десятки тисяч композицій, і вам здається, що ваш смак дуже багатий і різноманітний, то поспішаю вас розчарувати — найчастіше людина слухає 50-100 знайомих треків, приємних їй все з тих же причин — вона адаптувалася до них, і її мозку не потрібно витрачати додаткові ресурси для їх обробки і осмислення.

У світі кілька сот тисяч інтернет-радіостанцій, і навіть якщо кожен день перемикатися на нову, все одно всього життя не вистачить для того, щоб переслухати їх всі.

Шукайте нових друзів і знайомих!

Так, це, звичайно ж, чудово, коли є друзі, з якими приємно зустрічатися щоп’ятниці і обговорювати футбол або нову сукню. Психологічно комфортніше.

Але ж більшість із вас живуть в мегаполісах, то навіщо обмежувати своє коло спілкування 4-5 особами, причому найчастіше обраних не вами, а «нав’язаних» обставинами — школою, інститутом, роботою?

Соціальні інструменти, закладені в вас, дуже значно впливають на ваш спосіб мислення, і іноді буває так, що ви, під впливом тих чи інших друзів, змінюєте точку зору, набір інтересів, а іноді і зайняття.

Заведіть дітей!.

Діти є перманентним джерелом хаосу і невизначеності у вашому житті. Вони — живі «бетономішалки» у вашій голові, що руйнують усі шаблони і перекроюють ваші уставлені маршрути по-новому. Вони щодня вносять щось нове своїми питаннями, поведінкою, допитливістю розуму і безперервними експериментами з усім навколо. Ви самі не помітите, як ваше мислення розкріпачиться і ви почнете думати по-іншому.

Якщо з дітьми у вас поки що не виходить, то можна почати з собаки. Вона, по-перше, вимагає прогулянки (а свіже повітря корисне для мозку); по-друге, залучає вас в мимовільне спілкування з іншими собачниками. І по-третє, теж може стати джерелом хаосу (наприклад, коли бігає за мухами, не звертає особливої ​​уваги на перешкоди, що виникають на її шляху).

Облиште критику!

«Який жахливий дизайн!», «Як огидно вони зробили розв’язку!», «Як незручно сидіти в цих нових кріслах!», — ці та мільйони інших повідомлень в Facebook, з вуст ваших колег і ваших власних є індикаторами опору змінам, які несподівано настали в житті. Змінам, які, найчастіше, ви не можете змінити. Або можете, лише приклавши багато зусиль, які того не варті. Погодьтеся, адже є більш цікаві заняття, ніж вимагати в ресторані книгу скарг і писати кляузу на хамського офіціанта?

Набагато корисніше для вашого власного розвитку буде прийняти ці зміни і мотивувати мозок продовжити жити в новій реальності.

Ваші діалоги повинні виглядати приблизно так:

«Нове меню? Чудово, бо старі страви вже приїлися!»;

« Новий ремонт дороги, потрібно шукати об’їзд? Дуже добре, значить через місяць тут не буде таких вибоїн, а поки йде ремонт, я дізнаюся про цей район щось нове!»;

« Нова операційна система? Супер! У мене тепер з’явився новий цікавий квест — знайди панель управління!»

Припиніть навішувати на людей «ярлики»!

Це дуже зручно — замість того, щоб зрозуміти  людину, міркувати про те, чому вона так вчинила — піддатися слабкості і просто «затаврувати» її, приєднавши до того чи іншого психотипу.

Зрадила чоловіку? Повія!

Випиває з друзями? Алкоголік!

Кожен із вас знаходиться під дією, можливо, ще більшого тиску життєвих обставин, ніж той же Родіон Раскольников, проте багато хто знаходить його роздуми, описані Достоєвським, цікавими, а розлучена сусідка з двома дітьми — чимось вульгарним і не заслуговуючим на увагу.

Експериментуйте з ароматами!

Незважаючи на те, що еволюція витіснила на другий план рецептори нюху у людини, запахи все ще мають на неї величезний вплив. І якщо у вас є улюблена туалетна вода, яку ви не змінювали роками, то саме час це зробити. І робіть це з певною періодичністю.

Вивчайте іноземні мови!

І для цього не обов’язково закохуватися в китаянку, можна знайти іншу мотивацію, пов’язану, наприклад, з професійними інтересами, або з хоббі. Іноземні слова та пов’язані з ними семантичні поля (об’єднання слів різних частин мови, значення яких мають одну загальну семантичну ознаку. Наприклад: СП «світло» — світло, спалах, блискавка, сяяти, виблискувати, світлий, яскраво та ін )  часто відрізняються від вашої рідної мови, і їх вивчення є, мабуть, найефективнішим інструментом для тренування пластичності мозку (особливо, якщо відходити далі від туристичного лексикону і заглиблюватися в культурні особливості).

Не слід також забувати, що мозок влаштований набагато складніше, ніж багатьом здається. Енграми (фізичні звички або сліди памяті), пов’язані з прослуховуванням однієї і тієї ж музики, впливають на те, як ви спілкуєтесь з друзями. Несподівані відчуття від запаху страв у новому ресторані можуть розбудити у вас бажання переоцінити слова і вчинки коханої людини (зрозуміти і пробачити). А прогулянка після роботи по незнайомій вулиці наштовхнути на думку про те, як знайти відповідне рішення  задачі, поставленої на роботі.

І може бути, в один прекрасний день, років так через 30, коли ваш онук принесе вам свій новий гаджет, який представляє з себе хмару нано-роботів, ви не скажете «О боже, приберіть від мене цю хрень, що дзижчить!», а поринете в нього зі словами «Вау!» і відразу ж запитаєте: «А як воно працює і де таке можна придбати?».

Рассылка
Список статей
Дополнительный набор в группы

Уникальная система оздоровления – ХАДУ.

Ждем Вас в г. Харькове по адресу: Ст.м. Площадь Конституции,
ул. Пушкинская, 5
Понедельник – 17.30
Четверг – 18.00
Персональные тренировки
онлайн - тренировки

Тел. в г. Харькове:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

Сплав на байдарках

р. Ворскла (Украина) р. Псел (Украина)

Вы можете присоединиться! Звоните прямо сейчас.

Телефоны для справок:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com

ВНИМАНИЮ ВСЕХ ЖЕЛАЮЩИХ!

Валеологический отдых

УКРАИНА. Посещение уникальных мест в различных ее уголках

Подробная информация по условиям и организации отдыха по тел.
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com