Общественная организация
«ВАЛЕОЛОГИЧЕСКИЙ ЦЕНТР «АТЛАНТА»
Валеология
Путь к твоему здоровью
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

Якщо ви ще не знайомі з цією землею, то варто скласти свій «особистий путівник Волинню» як географічний, так й інтелектуальний.

Острог

Свою мандрівку можна розпочати з Острога.

  Острог — Волинські афіни, «родове гніздо» самих багатих і впливових українських князів Острозьких. Мандрівка до Острога та його околиць містить багато цікавого: це десятки пам’яток національного значення, християнські святині та славні імена, древні фортифікації, романтичні руїни – і все це серед мальовничих краєвидів.

Упродовж століть Острог був культурним центром українських земель (перша літописна згадка відноситься до 1100 р.). Тут три століття знаходилась резиденція славетного князівського роду Острозьких, що дав Україні видатних полководців, меценатів, покровителів православної церкви.

У 16-17 ст. в Острозі діяла перша вища школа у східних слов’ян — слов’яно-греко-латинська академія. Острозька друкарня в 1581 р. здійснила перше в світі повне видання біблійних книг Старого і Нового заповіту церковнослов’янською мовою. В сузір’ї імен, що походженням, навчанням та викладанням в академії, науковою та літературною співпрацею пов’язані з Острогом — Герасим та Мілетій Смотрицькі, Іван Федоров, Іван Вишенський, Дем’ян та Северин Наливайки, Кирило Лукаріс, Петро Конашевич-Сагайдачний. Місто відвідали Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш, Іван Нечуй-Левицький, Михайло Коцюбинський, тут здобули освіту Агатангел Кримський та Іван Огієнко.

До архітектурних пам’яток міста належить замковий комплекс: житлова оборонна башта «Вежа мурована» — «Замок князів Острозьких» 14-16 ст., Богоявленська церква 15-16 — к.19 ст., «Башта Нова» 16 ст., а також: Успенський костел 16-к.19 ст., Синагога 16 ст., Луцька надбрамна башта 15-16 ст. В Острозі діють експозиції державних музеїв: історичного, музею книги та друкарства з нумізматичним відділом та музею історії Острозької академії, відродженої в 1996 р.


Межиричі острозькі

 Межиричі Острозькі. Острозька земля славиться своєю красою та великими православними святинями. Між річками Збитенкою та Вілією знаходиться мальовниче село Межиричі. В цьому колишньому містечку-фортеці з замком, оборонними мурами і вежами добре зберігся ансамбль будівель Троїцького монастиря-фортеці 15-17 ст., Троїцька церква 15 ст., стіни та башти поч. 17 ст.

Свято-Троїцький чоловічий монастир, заснований монахами Києво-Печерської Лаври, та вперше згадується в літописах у 13 ст. Монастирське життя відроджене у 1991 році. Головною святинею його є ікона Божої Матері «Життєдательниця», написана у 14 ст. і привезена від Вселенського Патріарха князем Острозьким як подарунок і благословення за вірність, великі турботи та охорону святого православ’я.

Гощанське погориння

  Гощанське Погориння. Гощанський район розташований на межі двох природних та етнографічних зон — Волині і Полісся, займає територію басейну річки Горинь, найдовшої річки в Рівненській області (в минулому судноплавної). Упродовж понад 50 років, аж до середини 17 ст., Гоща була одним з центрів протестантського руху соціанців, які збудували в містечку свою школу. В цій школі в 1603 р. здобував освіту Дмитро Самозванець.

Село Дорогобуж згадується у давньоруських літописах як центр удільного князівства Погориння. Перша літописна згадка відноситься до 1084 року. З 1972 року на вцілілій частині давньоруського городища проводяться археологічні розкопки. Недалеко від городища знаходиться пам’ятка архітектури 16 ст. Дорогобузька Свято-Успенська церква. Церковна реліквія, перлина українського мистецтва — ікона Дорогобузької Божої матері (13 ст.) нині знаходиться в Рівненському обласному краєзнавчому музеї.

На території Гощанського Погориння знаходиться й одне з небагатьох сіл області, де збереглась пам’ятка народної архітектури — вітряний млин кінця 18 — початку 19 ст. Це село Красносілля. Село Витків, що розташоване поруч, також має подібну пам’ятку. Вік Витківського млина, за свідченнями мешканців села, понад 200 років. Обидва млини потребують реставрації, після якої стануть не тільки окрасою рівненських пейзажів, а й діючими млинами.

У 1638 р. Гоща перейшла в маєтність українського магната Адама Киселя, містечко отримує новий ривок в своєму розвитку.
У середині 17 ст. на кошти А.Киселя споруджується кам’яна Михайлівська церква, що збереглася до наших часів. Цей скромний архітектурний пам’ятник, оточений кільцем могутніх кленів і ясенів, знаходиться на вул. Шевченка, неподалік історичного центру містечка.

Справжня перлина Гощі — унікальний парк, закладений тут невідомим майстром садово-паркового мистецтва на початку18 ст.

Корець

  Стародавній та могутній Корець. Місто знаходиться у північній частині Волинської височини, що ділить Рівненську область на поліську та лісостепову зону. Його назву пов’язують із назвою річки Корчик, що протікає через місто. Ця місцевість заселялася людьми з давніх часів, про що свідчать знайдені тут крем’яні знаряддя праці доби пізнього палеоліту. А на околиці міста археологами виявлено залишки оборонних валів давньоруського городища 11-13 ст.

Корець — одне зі стародавніх міст України. Воно вперше згадується як Корчеськ в Іпатіївському літописі під 1150 роком, коли тут перебував великий князь київський Ізяслав Мстиславович зі своїм сином Мстиславом в час міжусобної війни з Володимиро-Суздальським князем Юрієм Долгоруким.

На зорі свого розвитку Корець знаходився на одному із торгівельних шляхів, що з’єднував Давню Русь із Західною Європою, відігравав помітну роль в історії Давньоруської держави, а відтак має надзвичайно багату та щедру на події історію.

З родини князів Корецьких найяскравішою постаттю був князь Юзеф Чарторийський, який наприкінці 18 ст. зробив Корець одним з найбільш промислових і гарних міст Волині. Він збудував у передмісті Юзефін порцелянову фабрику, вироби якої користувались значною популярністю далеко за межами краю.

З висоти замкової гори відкривається шпилястий ландшафт давнього Корця: церква Святого Миколи, базилянський монастир, Кузьмо-Дем’янівська церква, церква Святої Параскеви, костел Святого Антонія. Оддалік малий двохповерховий палац князів Чарторийських, яскравий взірець світської архітектури кінця 18 ст. А найчарівнішою перлиною в архітектурному ансамблі Корця є Свято-Воскресенський Троїцький жіночий ставропігійний  монастир, що протягом століть вважався духовною міцністю православ’я на Волині. За легендою, заснований в 1064 році першим ігуменом Києво-Печерського монастиря Варлаамом. За радянської влади обитель залишалася єдиним діючим жіночим монастирем на території України. Головна святиня — чудотворна Корецька ікона Божої Матері «Споручниця грішних». Монастир вабить до себе ще однією таємницею: на його території знаходиться могила   покровительки цієї корецької обителі Анни Андро де Ланжерон, уродженої Олениної, якій пропонував руку і серце молодий Олександр Пушкін, присвятивши їй після відмови вірш «Я вас любив …». В саду святині — оригінальний вулик у формі монастиря.

Дубно

  Дубно — одне з найдревніших міст Волині. Місто Дубно згадується у літописах під 1100 р. як Дубен. Воно було розташоване серед неприступних боліт над річкою Іквою. Місто належало в різні часи князівськім родам Острозьких, Любомирських, Заславських і Сангушків. З пізньосередньовічного міста-фортеці збереглися Луцькі брами 15-16 ст. Вражає своєю величчю замок князів Острозьких, Любомирських 15-18 ст., який протягом віків декілька разів перебудовувався.

«Золотий» період Дубна припадає на останню чверть 18 ст., коли зі Львова традиційні контрактові ярмарки, що славилися на всю Польщу, були перенесені до Дубна. Контракти сприяли росту чисельності жителів міста: купців, ремісників. У Дубно в різні часи перебували видатні українські діячі: І.Вишенський, Г.Сковорода, Б.Хмельницький, Т.Шевченко, В.Лисенко, польські — Т.Чацький, А.Мальчевський, французький принц Конде та інші.

Сучасне місто залишається архітектурною скарбницею. Крім замкового комплексу, тут знаходяться історико-архітектурні пам’ятки: синагога 16 ст., Спасо-Преображенська церква 17 ст., корпус келій монастиря кармеліток та комплекс будівель колишнього монастиря бернардинів 17 ст. (костел якого у 1855 році був перебудований та освячений у Свято-Миколаївський православний собор), Іллінська та Георгіївська церкви поч. 20 ст.
При в’їзді в Дубно з Рівного, на острові, знаходився вже неіснуючий Хрестовоздвиженський монастир, настоятелем якого на рубежі 16 та 17 століть був Ійов Залізо (Іов Почаївський).
Рівне – обласний центр. В місті знаходиться  перший і єдиний в Україні музей бурштину, відкритий на державному режимному підприємстві «Бурштин». В передмісті Рівного, на острові, розташований Свято-Миколаївський жіночий монастир. В Олиці — резиденція магнатів Радзивілів. Залишками колишньої величі і могутності міста є палацовий комплекс, побудований на залишках бастіонів ранньої фортеці, костел.

Клевань

На півдорозі з Рівного до Луцька  нас зустрів Клевань — містечко з багатою історією. У самому Клевані знаходяться: костел 17 ст., руїни родового замку князів Чарторийських з надзвичайно цікавим віадуком, історичний дерев’яний залізничний вокзал 19 ст., а в околицях — вже відомий на всю Україну лісовий тунель, який ще називають «Тунелем кохання».

 

Ну а тепер настала черга Волині у вузькому значенні цього слова, а саме Волинської області.

 Луцьк

Луцьк…столиця області. Це одне з найдревніших міст України, де збереглося немало архітектурно-культурних пам’яток. У добу Середньовіччя Луцьк називали «маленьким Римом Сходу», сюди приїжджали європейські монархи до Великого князя литовського Вітовта.

Окрасою міста є величний Замок Любарта, який також можна бачити на 200-гривневій купюрі.Луцький замок за всю його історію жодного разу не був захоплений ворожими військами.

Ще одна «родзинка» міста — так званий «будинок з химерами», який нарівні із замком є другою візитівкою Луцька. Це будинок місцевого скульптора Миколи Голованя, який протягом усього життя зводив і продовжує удосконалювати свій казковий палац. Нам пощастило, і ми мали можливість особисто поспілкуватися з митцем, послухати розповіді скульптора про його творчість, його учнів і плани на майбутнє, після того як він запросив нас до себе в гості.

У добу середньовіччя в Луцьку по сусідству проживали різні народи: поляки, литовці, вірмени, євреї, караїми, німці, чехи, кожен з яких будував свій храм. На жаль, більшість культових споруд не витримали випробувань часом: вони були знищені, втрачені через недогляд чи зруйновані стихією.

Ми почули історії про знищені пам’ятки, а також побачили збережені найдавніші духовні споруди міста. Зокрема, єдину пам’ятку до монгольського періоду — храм Іоанна Богослова, де знаходились гробниці руських князів та єпископів, найстаріший безперервно діючий храм — Покровську церкву, головний католицький храм – Кафедральний костел св. Апостолів Петра і Павла, Хрестовозвиженську церкву, яка постала завдяки старанням Луцького православного братства, головний храм євреїв — Велику Синагогу, церкву німецьких колоністів — Лютеранську кірху.

 

На початку 20 ст. 70% населення міста становили саме євреї, і тут діяло понад 20 синагог. Власниками більшості магазинів, готелів, майстерень, приватних садиб були євреї. Найбільші і найгарніші споруди того часу були збудовані найбагатшими луцькими родинами Кронштейнів, Глікліхів, Лернерів, Давів.

Вся тамтешня територія відноситься до старої частини міста і складається переважно з низької приватної забудови. Цікавим вкрапленням Старого міста є Музей – аптека 19 ст., а також Ринкова площа, з оригінального вигляду якої вже мало що залишилося.

Сучасне місто знаходиться трішки північніше, тоді, як південні і західні терени старої частини заповнені розливами ріки Стир. В центрі Луцька все за типовим радянським манером. Прямі широкі вулиці і будівлі 50-80-х років. Окремо варто згадати про симпатичну пішохідну вулицю Лесі Українки, що з’єднує старе і нове місто.

«Солодкою родзинкою» нашого перебування у Луцьку стало відвідування «Медової хати», де ми  посмакували питним медом, медовухою, настоянками на травах та придбали ексклюзивні медові смаколики, медову косметику і отримати поради з приготування ліків з прополісу, воску, меду.

 

Берестечко

 Приємну та пізнавальну подорож ми здійснили до Берестечка та Козацьких могил.

Берестечко — найменше місто України, яке набуло всесвітньої слави після битви в червні 1651 року, в якій загинули тисячі українських героїв. Всі ми чули про доленосну битву козаків з поляками під Берестечком, коли армія Богдана Хмельницького зазнала поразки. Дана подія неабияк вплинула на подальший розвиток історії України і хто зна як би виглядала наша держава, якби тоді перемогли козаки.

Власне тут знаходиться меморіальний комплекс «Поле Берестейської битви».

У Берестечку знаходяться: Троїцький римо-католицький костел 17 ст., волинський довгобуд №1 — Троїцький православний собор, який з перервами будується ще з 1910 року (до речі, це один з найбільших храмів України), дуже мальовнича каплиця Св. Теклі 17 ст., так званий Мурований стовб 16 ст.

Біля села Пляшева можна побачити монастир на Козацьких могилах з дуже оригінальним Георгіївським собором та дерев’яною Михайлівською церквою 17 ст., які з’єднані підземним ходом. Георгіївський храм з саркофагом є усипальницею загиблих козаків. У Михайлівській церкві молився Богдан Хмельницький перед Берестецької битвою.

Володимир - Волинський

  Володимир-Волинський місто Володимира Великого, столиця могутнього Галицько — Волинського князівства, місто, яке згадується в літописах 105 разів! Найвизначнішою пам’яткою міста є давньоруський собор Успіння Богородиці — усипальниця волинських князів, відомий як Мстиславів храм 12 ст., з єпископським палацом та дзвіницею у стилі ренесансної кампаніли. Василівська церква – ротонда 13-14 ст., костел Св. Йоакима і Анни 18 ст., Миколаївська церква 18 ст., єзуїтський костел Розіслання Апостолів 18 ст. (тепер православний собор), лютеранська кірха, домініканський монастир 18 ст., каплиця Св. Володимира,  пам’ятники Володимиру Великому, Данилу Галицькому, Слов’янський парк. Варті уваги також земляні замкові вали древнього руського міста 13-14 ст.

Зимно
Недалеко від Володимира-Волинського, на мальовничому березі річки Луга, розкинулося крихітне село Зимно, яке протягом століть було зимовою резиденцією волинських князів. Сучасний комплекс одного з найдавніших в Україні Зимненського Святогорського Свято-Успенського Ставропігійного жіночого монастиря (заклав його у 992-993 рр. князь Володимир) — це не тільки храми і келії, а й лабіринти підземель з печерною церквою періоду, коли християнство прийшло на Волинь. Окрасою монастиря є Успенська церква, побудована в 1495 році, і в якій знаходиться Чудотворна ікона Зимненської Божої матері. За легендою саме цією іконою благословили київського князя Володимира Великого на шлюб із грецькою царівною Анною.
На території монастиря знаходиться церква Іуліанії Ольшанської (т.зв. княжий терем), Троїцька церква 15 ст., печерна церква Св.Варлаама, печери 11-12 ст., оборонні монастирські мури з вежами 15 ст., дзвіниця. З монастиря відкривається надзвичайно мальовнича панорама на долину Луги, Володимир-Волинський та древнє городище 6-9 ст.

Колодяжне

  Колодяжне — батьківщина Лесі Украінки. Дивовижний куточок української природи, що надихнув геніальну українську поетесу Лесю Українку на створення найталановитіших творів, таких, як всесвітньо відома «Лісова пісня». В експозиції музею і двох будиночків садиби, де проживала родина Косачів, зібрані матеріали і особисті речі, що розповідають про життя і творчість геніальної української поетеси, дочки українського народу.

Шацькы озера

   На Волині є райське місце, воістину природна перлина — Шацькі озера.

Це понад 30 озер у крайньому північно-західному куточку України та чудове місце для подорожі. Мальовничі краєвиди озерних плес, багатий рослинний світ, чудові місця для риболовлі, активного відпочинку на воді, велосипедного та пішохідного туризму. Не дивлячись на масштабну забудову та розростання туристичної інфраструктури, тут все ще можна знайти багато куточків незайманої природи, цікавих ландшафтів, природних об’єктів та пам’яток історії.
Прибережні волинські ліси багаті різноманітними ягодами: суниця, малина, лохина, чорниця, ожина, брусниця, журавлина. Є в місцевих лісах і гриби, причому високої категорії: боровики (білі), підосичники, підберезники, маслюки, лисички. Неймовірно різноманітність риб в Шацьких озерах: окунь, плотва, щука, лящ, карась, короп, сом, в’юн, вугор, канадський сом, судак і амурський сазан. А в багатьох озерах мешкають навіть раки.
Наша подорож Шацькими озерами почалося з їх серця, душі та гордості — озера Світязь. Воно величезне, як море і найглибше в Україні. І відразу вражає обіцяна прозорість води: видно пропливаючих риб, пісок на дні, добре проглядається глибина, яка нерівномірна — у віддалених місцях досягає 4 м, а ближче до берегів — всього по щиколотку. Дзеркальна гладь озера Світязь має неправильну, видовжену форму, подекуди видно затоки. Береги біля озера низькі, піщані з чудовими пляжами. В літній період тут є можливість займатися різними водними видами спорту: від кайт серфінгу до ходіння на яхті та ін.
Озеро Люцимир знамените своїми чудовими лісами на берегах, які багаті на гриби та ягоди.
На озері Перемут прозорість води не дуже велика — 1,3 м. А його дно вкрите сапропелевим мулом, і його суспензія під час плавання каламутить воду — звідси і назва.
Піщане озеро — рибне, яке обіцяє улов і не цілком досвідченим рибалкам.

Чорне озеро живиться підземними водами, воно затишно-камерне, з низькими порослими очеретом берегами і все покрито квітучими лататтям.
Озеро Пісочне з кришталево чистою, блакитною, і прозорою водою, його називають волинською Юрмалою через схожість пейзажів, Розлогі сосни створюють приємну тінь на узбережжі. Поряд з озером приїжджаючі розбивають наметове містечко.
Загалом весь регіон Шацьких озер є фантастичною місцевістю для пізнання: густі ліси, непрохідні болота і чисте повітря; для насолодження красою, чистотою, спокоєм природи. Там навколо захоплюючі, зачаровуючі, позамежні види! Можна, напевно, цілими днями дивитися на цю красу, не втомлюючись, насолоджуючись романтикою і умиротворенням. А вечорами відчуваєш інший захват, коли твоєму погляду відкривається приголомшлива панорама: величезне сонце повільно занурюється в широку гладь озера. У ці хвилини незабутнього заходу сонце забарвлює в золотисто-червоні тони і небо, і озеро, зливаючи їх в своєму світінні в єдиний простір…

Поліські джунглі

«Поліські джунглі» — екскурсія на туристичних байдарках, враження від якої надали особливої яскравості нашому відпочинку.  Незаймані куточки природи завжди приваблювали до себе мандрівників — шукачів пригод і романтики. Одним з таких куточків на території Шацького національного парку, по якому пролягав наш маршрут — це три озера: Перемут, Луки та Світязь. Подорожуючи цими водоймами, ми опинилися віч-на-віч зі світом природи,  познайомилися з його мешканцями. Адже озера Луки та Перемут — це улюблене місце перебування лебедів, чайок, різноманітних диких качок, сірих і білих чапель і багатьох інших представників пернатого світу.

І місця там неймовірно мальовничі. Якась первозданна тиша, тільки зрідка порушується пташиними криками і помахами крил. Дикі качки, гуси, горді білі лебеді і войовничі шуліки (останні пролітали так низько, що видно було перисті «штанці» на лапках). По берегах бродять чаплі і лелеки, нелякані, що дозволяють себе фотографувати.
Зачаровують водяні лілії — жовті, білі, дрібні, великі, то самотньо розкидані, то квітучі цілими «полянками», а навколо, як марево, погойдуються зарості з очерету та осоки.
Свій байдарковий похід, сповнений багатьма несподіваними і неповторними враженнями, ми закінчили на озері Світязь.

 

Волинь не найбільша територія нашої країни, але це справді Велика земля. Щось у ній є таке магічне, що, читаючи історію, розумієш: це вцілілий фантастичний осколок Київської Русі, домонгольскої Русі. Це єдина земля, яка мала свого монарха  короля Данила, який у 1200-х роках, творив націю, народ, державу… Такі обрані історією і часом моменти живуть тисячоліттями, але сучасникам треба докладати більше зусиль, щоб зрозуміти значення Луцького замку в нашій історії. Або розуміти, що Володимир-Волинський це не районний центр, а опора краю, віри, війська, поряд була зимова резиденція Володимира Хрестителя. І коли світ сприймається людьми так, то це найперша підстава для самоповаги. І звідти  побудова гідної сучасності.

Рассылка
Список статей
Дополнительный набор в группы

Уникальная система оздоровления – ХАДУ.

Ждем Вас в г. Харькове по адресу: Ст.м. Площадь Конституции,
ул. Пушкинская, 5
Понедельник – 17.30
Четверг – 18.00
Персональные тренировки
онлайн - тренировки

Тел. в г. Харькове:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

Сплав на байдарках

р. Ворскла (Украина) р. Псел (Украина)

Вы можете присоединиться! Звоните прямо сейчас.

Телефоны для справок:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com

ВНИМАНИЮ ВСЕХ ЖЕЛАЮЩИХ!

Валеологический отдых

УКРАИНА. Посещение уникальных мест в различных ее уголках

Подробная информация по условиям и организации отдыха по тел.
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com