Всесвітній день навколишнього середовища — найвідоміший день для проведення природоохоронних заходів. Починаючи з 1974 року, він щорічно відзначається 5 червня, залучаючи і об’єднуючи зусилля урядів, бізнесу, знаменитостей і пересічних громадян для вирішення нагальних екологічних питань. Цей день призначений резолюцією, що стосується проблем навколишнього середовища, прийнятої в 1972 році на Стокгольмській конференції. Основною метою цього свята є прагнення розбудити в людях бажання піклуватися про навколишнє середовище.
Проблеми екології — наші спільні проблеми. Заперечувати не завжди дбайливе ставлення до природи з боку людини просто не розумно. Питання екологічних проблем і негативного ефекту від деякої діяльності людини на стан нашого довкілля давно вийшли на міжнародну арену.
Екологія фокусується на життєвих процесах і адаптації, енергії в живих спільнотах, кінцевому зростанні і розвитку цілих екосистем, а також на те, як біорізноманіття проявляється в навколишньому середовищі. Біорізноманіття забезпечує необхідні умови для підтримки життя на Землі і розвитку людства.
Важко визначити, коли саме стартувало вивчення екології. Окремі дисципліни біології та наук про Землю відносяться до стародавніх цивілізацій. Цим займалися греки, єгиптяни і римляни. Наприклад, Гіппократ і Аристотель були серед перших зареєстрованих вчених, які записували свої спостереження про те, що зараз можна вважати екологією. Геродот записав спостереження за такими темами, як рівновага і регулювання в природі, про те, що ми знаємо як екосистеми. Він ставив це на передній план ранніх екологічних досліджень.
Деякі з найбільш важливих понять екології з’явилися приблизно в 1700-х роках, коли вчені стали розуміти такі поняття, як харчові ланцюги, управління населенням і спадковість. Пізніше дослідники стали спостерігати і теоретизувати вплив планети на живі організми з такими концепціями, як адаптація та еволюція.
Сам термін «екологія» був вперше введений Ернстом Геккелем в 1866 році.
Батьком екології називають німецького дослідника барона Олександра фон Гумбольдта. Він першим спробував встановити закони взаємодії в навколишньому середовищі.
Першим українським екологом є Володимир Вернадський. Його колосальний внесок в науку просто неоціненний. Він створив вчення про біосферу — зв’язок всіх екосистем воєдино.
Офіційні заходи на честь Всесвітнього дня навколишнього середовища проводяться щорічно в різних країнах. У 2020 році приймаюча сторона — Колумбія в партнерстві з Німеччиною. Тема дня присвячена збереженню біорізноманіття та вимагає невідкладних дій в його захист.
Недавні події, починаючи з лісових пожеж в Бразилії, Сполучених Штатах Америки та Австралії і закінчуючи нашестям сарани в Східній Африці, а тепер і глобальна пандемія через вірус, демонструють взаємозалежність людини і природи, в якій вона існує. Природа посилає нам сигнал!
Ми тісно пов’язані з природою. Не піклуючись про природу, ми не дбаємо про себе. Життя в гармонії з природою можливе тільки за умови, коли ми перестанемо негативно впливати і почнемо активно відновлювати біорізноманіття в екосистемах.
Святкування Всесвітнього дня навколишнього середовища — це глобальна платформа для надихаючих і позитивних змін. Відомо, що глобальні зміни вимагають об’єднання людей з усього світу. Цей день змушує: людей подумати про їх моделі споживання; бізнес — розробляти більш екологічні моделі; фермерів і виробників — перейти на більш стійкі моделі; уряд — посилити охорону диких природних територій; викладачів — надихати учнів жити в гармонії з Землею; молодь — жорсткіше відстоювати «зелене» майбутнє. Цей день вимагає від нас об’єднаних дій!
У цей Всесвітній день навколишнього середовища давайте подивимося, в якому стані знаходиться те, що нас оточує. Давайте подумаємо, що може зробити кожен з нас, а потім, сповнившись твердої рішучості, упевнено приступимо до виконання нашого спільного завдання — збереження всіх видів життя на Землі.
У Всесвітній день навколишнього середовища хочеться побажати всім дихати на повні груди чистим повітрям щастя, пам’ятаючи про те, що чистота і краса цього світу в наших руках. Нехай життя наповниться прозорими річками любові, нехай у ньому проливаються дощі успіху і світить яскрава веселка чудес!
Сьогодні цей день в онлайн форматі відзначать мільйони людей по всьому світу. БУДЬТЕ НА ЗВ’ЯЗКУ!
ЧАС ПРИРОДИ Відповідно до рішень, прийнятих державами-членами ООН в рамках Конвенції про біорізноманіття, ЮНЕП спільно з партнерами починають програму «Десятиліття ООН по відновленню екосистем (2021-2030)» — всесвітній проект для відновлення відносин людини з природою. Спільно зі світовими лідерами ЮНЕП працює над створенням нової і амбітної «Глобальної рамкової програми в області біорізноманіття на період після 2020 року» для реалізації «Концепції життя в гармонії з природою до 2050 року».