На перший погляд липа нам здається звичайним деревом, звичним для міст і сіл, ареал поширення якого простягається мало не до самого полярного кола. Однак багато хто навіть не здогадуються, наскільки міцно вона увійшла в нашу слов’янську культуру, і які таємниці та легенди про неї зберігають народи.
Липу оспівували Вергілій, Овідій, Пліній, називаючи її «золотим деревом».
Липа — це символ жіночності, м’якості і ніжності. Вона символізує жіноче начало, і не тільки у слов’янських народів. Липу в народі асоціювали як жіночне дерево, до нього приходили жінки з проханням зустріти люблячого чоловіка або допомогти в зачатті дитини, якщо довго не вдавалося завагітніти.
У древніх слов’ян липа була священним деревом і ототожнювалася з богинею любові і краси — Ладою. За старих часів у наших предків жодне свято не обходилося без обрядових сцен біля цих дерев. Під липами водили хороводи, які неодмінно присвячувалися липовому цвіту, липовому аромату і липовому меду.
Липа вважалася древом Богородиці. Християни вірили, що, коли Богородиця спускалася з Небес на Землю, то вона відпочивала саме на липі.
Слов’яни шанували липу не тільки як священне дерево, але і як дерево-матір, що дарує своїм дітям все необхідне: ложку, чашку, ківш, піднос та інші предмети побуту, без яких не обходилася будь-яка селянська хата, — вони вирізалися з липи. На липових дошках писали ікони та вирізали іконостаси, з дощок вирізали музичні інструменти. Деревину липи використовували для висікання «живого» вогню, за допомогою якого щорічно оновлювали вогонь в домашніх осередках.
Липу використовували і як особливий оберіг. Вважалося, що липу оминає блискавка, тому ці дерева насаджували біля будинків і, навіть, ховалися під липою на час грози. Нею прикрашали хати й загороди з худобою в Юр’їв день і на Трійцю. У німецькій міфології липа — це священне дерево Фрей — богині любові і краси. Тривала історична традиція зробила липу національним деревом чеського народу. Листя липи за формою нагадують серце, тому у східних і західних слов’ян вона стала втіленням таких прекрасних людських якостей, як сердечність і доброзичливість.
Цілющі властивості липи відомі з давніх часів
У народній медицині липа була і є головною помічницею при лікуванні застуди, захворювань травного тракту і серцево-судинної системи. Потовченими липовими бруньками пом’якшували нариви і зупиняли кровотечі, з листя липи робили компреси, які рятували від головного болю, а за допомогою липового відвару знімали запальні процеси в порожнині рота. Ложечку липового меду натщесерце вранці, запиту склянкою трохи теплої води, і зараз рекомендують як засіб для зміцнення імунітету.
Також липовий настій корисний при запальних процесах, кишково-шлункових хворобах і в лікуванні сечостатевої системи.
Липовий чай п’ють в профілактичних цілях від головних болів і безсоння.
Корисними є і настої з липових бруньок та листя.
Квіти липи мають потогінну, жарознижувальну, відхаркувальну, сечогінну і бактерицидну дію. Використовуються для лікування кашлю, застуди, отруєнь.
Порошок з листя і насіння цього дерева може зупиняти кровотечу і заліковувати опіки. Відомо, що дівчата на Русі використовували липу в косметичних цілях: липовий настій робив шкіру м’якою і гладкою, а сік зміцнював волосся.
Як збирати липовий цвіт
Збирати квітки липи було прийнято в Ульянів день, саме до цього часу вони розквітали. Ульянів день відзначається 4 липня (за старим стилем — 21 червня). У православному церковному календарі це день вшанування пам’яті мученика Юліана Тарсійского. Оскільки для наших предків ім’я Юліан було незвичним, то для назви свята вони обрали найближче по співзвучності з ним ім’я — Ульян. Інша назва свята — «Липів цвіт». Люди вважали, що в Ульянів день квітки липи наділені сильними цілющими властивостями і, згідно з давніми віруваннями і прикметами, можуть позбавити людину зурочення.
Якщо ви маєте бажання запастися на зиму липовим цвітом або приготувати липову настоянку, саме час почати готуватися до збору і сушки липових суцвіть. Липовий цвіт збирають в період активного цвітіння дерева. Нинішні кліматичні умови стали настільки непередбачуваними, що і липа може зацвісти не за розкладом: в кінці травня або на початку першого літнього місяця. Збирати квіти можна починати, коли велика частина їх розпустилася, а інші знаходяться ще в бутонах.
Рекомендується збирати квіти липи в першій половині дня, в теплу погоду з мінливою хмарністю і вологим повітрям, коли квіти інтенсивно виділяють нектар. Не можна збирати квіти під час дощу і роси. Суцвіття лип погано відділяються від прилеглих листочків, тому їх рекомендується акуратно обрізати ножицями. Для чаю збирають суцвіття з крильцями липи. Самі суцвіття повинні виглядати красивими і здоровими, без пошкоджень, іржі або пожовклого листя.
Сушка і зберігання суцвіть
Зірвані квіти сушать в тінистому, добре провітрюваному місці, розстеливши рівномірним шаром і накривши марлею для захисту від комах, протягом декількох днів. Можна сушити суцвіття в духовій шафі або сушарці. Для цього необхідно потримати в ній суцвіття кілька годин при температурі 40-45̊ С. Суху сировину зберігають в темному місці в паперових пакетах, мішечках з щільного полотна, в дерев’яній або керамічної посудині, щільно закритій кришкою. Пластиковий посуд не підходить для зберігання суцвіть.
Липовий чай
При заварюванні липового чаю на 1 літр гарячої води (90-95̊С) кладуть 1-2 ст. ложки суцвіть, а потім дають йому настоятися протягом 15-20 хвилин.
Липовий чай має тонізуючу, жарознижувальну, потогінну, сечогінну, протизапальну та відхаркувальну дію. Його п’ють при захворюваннях дихальних шляхів, запаленні сечостатевої системи, для активізації травлення і при запальних процесах в шлунку і кишковику.
Липовий чай містить фітогормони, близькі за складом до жіночих статевих гормонів (не випадково липа вважається жіночим деревом). Його рекомендують пити при порушеннях менструального циклу і в період клімаксу.
Зловживати чаєм (пити постійно або замінювати ним звичайні чаї) ні в якому разі не можна! Липа активізує захисні функції організму, посилює потовиділення, стимулює серцеву діяльність, але при регулярному вживанні це призводить до додаткового навантаження серця і надмірного збудження нервової системи. Зайва стимуляція організму дає зворотний ефект і може привести до безсоння, дратівливості, підвищення артеріального тиску і болю в області серця.