Общественная организация
«ВАЛЕОЛОГИЧЕСКИЙ ЦЕНТР «АТЛАНТА»
Валеология
Путь к твоему здоровью
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

Мінеральні речовини рослин не володіють такою енергетичною цінністю як білки, жири і вуглеводи, проте без них життя людського організму неможливе, вони беруть участь практично у всіх обмінних процесах. З мінеральних речовин і білка побудований скелет людини. Без мінеральних речовин неможливе здійснення деяких ферментативних реакцій в організмі людини, функціонування його біоелектричних систем.

У рослинах мінеральні речовини знаходяться в досить високих концентраціях (макроелементи) та в незначних кількостях (мікроелементи).

Залізо життєво необхідне організму: воно входить до складу багатьох окислювальних ферментів, бере участь у різних клітинних хімічних реакціях. Найважливішою особливістю заліза є те, що воно бере участь в процесах кровотворення, входить до складу гемоглобіну.

Добова потреба людини в залізі становить 15-20 мг. Така кількість елемента надходить в організм людини зі звичайним харчовим раціоном. Однак, якщо людина використовує в їжу переважно білий хліб, може виникнути залізодефіцитна анемія (недокрів’я). До речі, дубильні речовини чаю знижують ступінь засвоєння заліза.

Багато солей заліза міститься в яблуках, грушах, персиках, абрикосах, кизилі, чорносливі, зелені петрушки, айві, хроні, листках кропиви дводомної і глухої кропиви білої. Солями заліза зазвичай багаті помаранчеві, жовті і червоні плоди, ягоди і овочі, що слід враховувати в раціоні харчування.

Калій — життєво важливий внутрішньоклітинний елемент, від рівня якого залежать показники водно-сольового обміну, активність ряду ферментів, передачі нервових імпульсів, рівень артеріального тиску крові, фільтрація сечі. Добова потреба людини в калії висока: 2,5-5 г. Солі калію є в усіх рослинах, але особливо багаті ними картопля, капуста, квасоля, редис, зелень петрушки, абрикос, персик, смородина, горох, яблуко, виноград.

Кальцій разом з фосфором становить основу кісткової тканини людини, нормалізує обмін води, хлориду натрію, вуглеводів, бере участь у процесах передачі нервово-м’язового збудження.

Потреба в кальції у дорослої людини складає близько 800 мг на добу. Зазвичай всмоктується 10-40% харчового кальцію. Деякі рослинні речовини містять антагоністи всмоктування кальцію — це фітинові кислоти в злакових культурах і щавлева кислота в щавлі і шпинаті.

Кальцій в значних кількостях міститься в овочах (салат, капуста, зелена цибуля, петрушка, горох) і фруктах (абрикоси, кизил, аґрус).

Магній входить до складу ряду ферментних систем організму, бере участь в процесах вуглеводного і фосфорного обміну, міститься в кістках і зубах. Щодобова потреба в магнії реалізується за рахунок хліба і круп’яних виробів. Магній входить до складу всіх рослин, але найбільша концентрація його в злакових культурах.

Натрій — життєво важливий для організму елемент, який бере участь у водно-сольовому обміні, регуляції кров’яного тиску, нервовій і м’язовій діяльності, активації травних ферментів.

Потреба людини в натрії невелика і складає близько 1 г на добу, вона може бути задоволена споживанням їжі і без додаткового додавання солі. Підвищення споживання натрію сприяє розвитку гіпертонії, перевантажує нирки.

Фосфор входить до складу білків, жирів, нуклеїнових кислот, кісткової тканини. Він є акумулятором енергії, активатором розумової і фізичної діяльності людини.

Потреба у фосфорі у людини становить до 2 г на добу. У достатній кількості його містять горох, капуста, морква, буряк, цибуля, зелень петрушки, хрін, абрикоси, персики, родзинки, чорнослив, шовковиця.

Основний фосфор людина отримує з хліба — ось чому таке важливе достатнє його споживання. Багато фосфору і в крупах — вівсяній, перловій і гречаній. Для нормального перебігу обміну речовин необхідне раціональне співвідношення солей кальцію і фосфору — 1: 1,5.

Надлишок фосфору може призвести до розм’якшення кісток, а надлишок кальцію до розвитку сечокам’яної хвороби.

Йод є важливим і необхідним елементом, який бере участь в утворенні гормону тироксину. Добова потреба в йоді: 100-150 мг. Недостатність йоду, яка зустрічається досить часто, виявляється порушеннями функції щитовидної залози. Особливо чутливі до нестачі йоду діти, бо це призводить до порушень їх зростання і розумового розвитку.

Найбільша кількість йоду міститься в морській капусті, в мохах (зокрема — в ісландському моху), живокосту лікарському, нирках чорної тополі. Ці рослини можуть успішно використовуватися при захворюваннях щитовидної залози.

Кобальт відіграє важливу роль в процесах кровотворення, входить до складу вітаміну В12, який є необхідним для нормального перебігу обміну речовин. В організмі людини всього 1,6 мг кобальту, однак він є незамінним.

Кобальтом багаті численні рослин: безсмертник піщаний, вербена лікарська, коров’як скипетровидний, дрік фарбувальний, а також горох, червона смородина, суниця, полуниця, боби.

Марганець входить до складу ферментних систем і бере активну участь в окисно-відновних процесах, впливає на обмін білків. Потреба в марганці задовольняється звичайним харчовим раціоном. Марганець міститься в бобових і злакових культурах, салаті, петрушці, яблуках, сливах, насінні дикої моркви, медунці.

Мідь надзвичайно необхідна для нормального протікання обміну речовин, вона бере участь в тканинному диханні, в процесах кровотворення, стимулює вироблення гормонів гіпофізу.

В організмі дорослої людини приблизно 70 мг міді. Вона міститься у фруктах, ягодах, огірках, насінні соняшника, бобових, картоплі. Надмірне або недостатнє надходження міді в організм викликає порушення обміну речовин.

Срібло має антисептичну дію, його іони підвищують тонус організму, ступінь його активності. Срібло міститься в огірках, дині, кавунах, м’яті, мелісі, коренях дудника, квітках арніки.

Сірка — життєво важливий елемент, входить до складу білків у вигляді сірковмісних кислот (цистин і метіонін). Необхідна концентрація сірки забезпечує нормальний перебіг синтезу інсуліну — важливого гормону, який регулює вуглеводний обмін, функцію і структуру сполучної тканини.

В організм людини сірка поступає переважно з тваринними продуктами, і лише невелика кількість  з цибулею, часником, кропивою.

Кремній бере активну участь в обмінних процесах організму. Кремнієві з’єднання постійно знаходяться в крові людини, в шкірі, слизових оболонках, підшлунковій залозі, сполучній тканині, яка виникає на місці пошкодженої або запально зміненої тканини. Кремній може припинити внутрішню кровотечу в нирках, сечовому міхурі, кишковику, легенях, матці, не змінюючи артеріального тиску. Цей мікроелемент зміцнює кровоносні судини, перш за все капіляри, зменшуючи їх проникність, має протизапальну дію, покращує регенеративні процеси в різних органах і тканинах, куди заноситься з потоком крові. З’єднання кремнію в невеликій кількості зустрічаються в багатьох рослинах, але в деяких рослинах його вміст досить високий: хвощ польовий, пікульнік (або медовик), перець гострий і болгарський.

Фтор в недостатній кількості викликає карієс зубів з сильним руйнуванням зубної емалі, а його надлишок — плямистість емалі.

Добова потреба у фторі становить близько 3 мг, вона забезпечується на третину їжею, на дві третини — водою.

Найбільша кількість фтору знаходиться в морських продуктах, а також в чорному чаї.

Хром бере участь в регуляції кровотворення. Недостача хрому приводить до розвитку цукрового діабету.

Цей мікроелемент міститься в листі чорниці, ягодах шовковиці, в золототисячнику, ревені, живокості лікарському.

Цинк є складовою частиною гормону інсуліну, перешкоджає запальним процесам в легеневій тканині, передміхуровій залозі, органах статевої сфери. Тривалий недолік цинку може призвести до глибоких порушень обміну речовин, статевого розвитку, а також гальмує зростання дітей.

Добова потреба в цинку становить 5-22 мг, вона забезпечується звичайним харчовим раціоном. Найбільш багаті на цинк бобові, деякі дикорослі рослини.

У рослинах зустрічається безліч і інших мікроелементів. Так, в грушах, наприклад, виявлено значну кількість нікелю. Йому відводять певну роль в кровотворенні.

Бере активну участь в кровотворних процесах і нервово-м’язовій діяльності миш’як, наявність якого встановлена в кропиві, руті, черемсі.

У моркві і капусті міститься молібден

Мікроелементи ванадій і цирконій, зазвичай, супроводжують срібло, благотворно діють на функції підшлункової і щитовидної залоз, статевих органів, гіпофіза, стан м’язової системи.

У той же час слід мати на увазі, що промислові забруднення навколишнього середовища породжують надлишок таких мікроелементів як мідь, бор, молібден, нікель, алюміній, хром, олово, цинк, вони можуть викликати у людини токсичні реакції. Особливо важкими для людського організму є перевищення рівня таких елементів, як ртуть, кадмій, свинець, миш’як.

Рассылка
Список статей
Дополнительный набор в группы

Уникальная система оздоровления – ХАДУ.

Ждем Вас в г. Харькове по адресу: Ст.м. Площадь Конституции,
ул. Пушкинская, 5
Понедельник – 17.30
Четверг – 18.00
Персональные тренировки
онлайн - тренировки

Тел. в г. Харькове:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

Сплав на байдарках

р. Ворскла (Украина) р. Псел (Украина)

Вы можете присоединиться! Звоните прямо сейчас.

Телефоны для справок:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com

ВНИМАНИЮ ВСЕХ ЖЕЛАЮЩИХ!

Валеологический отдых

УКРАИНА. Посещение уникальных мест в различных ее уголках

Подробная информация по условиям и организации отдыха по тел.
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com