Общественная организация
«ВАЛЕОЛОГИЧЕСКИЙ ЦЕНТР «АТЛАНТА»
Валеология
Путь к твоему здоровью
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

9-16

Мозок — один із найзагадковіших органів в організмі людини.

Мало хто може уявити наскільки потужний супер комп’ютер знаходиться в нашій голові. Вчені, які взялись досліджувати людський мозок сходяться на тому, що досі ми лише доторкнулись до вивчення цього дива природи.

У корі великих півкуль головного мозку людини налічується до 17 мільярдів нервових клітин нейронів, що утворюють мережу переплетених волокон, лабіринтів, заплутаних ходів. Та клітини мозку це не тільки нейрони. На один нейрон припадає близько десяти гліальних клітин. Вони забезпечують нейронам доступ поживних речовин і кисню, відокремлюють нейрони один від одного, беруть участь у метаболічних процесах і передачі нервових імпульсів.

За даними вчених зі Стенфордського університету, для повноцінної роботи з процесором, схожим по інтелекту з людським мозком, знадобляться щонайменше 10 мегават електрики. А наші нейрони протягом дня самі виробляють достатньо енергії, щоб запалити електричну лампочку. Крім того, мозок працює набагато швидше найрозумніших комп’ютерів.

У новонародженої дитини мозок майже такого розміру як і у дорослої людини. Перестає рости людський мозок у віці 18 років.

Розмір мозку не впливає на інтелектуальні здібності людини. Проте, на думку дослідників, розум залежить від синапсів — контактів між нейронами. Кількість синапсів росте в дитячий і юнацький період життя людини і впливає на інтелект.

Ліва півкуля мозку відповідає за праву частину тіла, а праве за ліву.

Мозок людини важить в два рази менше ніж її шкіра і складається на 75% із води.

У жінок в середньому мозок становить близько 2,5% від маси тіла, а у чоловіків 2%.

Вчені виявили, що мозок чоловіків і жінок реагує по-різному до болю, що й пояснює, чому вони можуть сприймати і обговорювати біль по-різному.

Половина наших генів описують надскладну структуру та конструкцію головного мозку, а друга половина описує будову решти 98% нашого тіла.

Спинний мозок виконує функцію каналу, яким передається інформація (вниз та вгору), а також є центром координації деяких рефлексів.

Отже, сутність мозку — необхідність постійно отримувати інформацію і віддавати її.

Мозок любить:

1. Конкретну мету

Як тільки ви сформулюєте для себе конкретну мету, завдання — тут же почнуться чудеса. Знайдуться кошти, можливості і час для їх здійснення.

А якщо ви, поставивши головну мету, зумієте роздрібнити її на складові, і спокійно, поступово, постійно, крок за кроком будете їх виконувати — усі проблеми відступлять від вас.

2. Позитивні емоції

Емоції — це короткочасні суб’єктивні реакції людини на навколишній світ (радість, гнів, сором і так далі). Почуття — стійке емоційне ставлення до інших людей, явищ. Почуття пов’язані зі свідомістю і можуть розвиватися і вдосконалюватися.

Емоції бувають збудливими — що підвищують життєдіяльність людини, і пригнічуючими, що пригнічують життєві процеси.

Позитивні емоції спонукають людину до дії. Вони виникають при задоволенні. Почніть шукати прості радощі життя — і почнеться в мозку стимуляція — виділення в організм великих доз ендорфінів — гормонів задоволення, а значить позитивних емоцій, які збуджують і підвищують вашу життєдіяльність, і дозволяють спокійно протікати розумовим процесам, народжують гарний настрій і позитивне ставлення до світу. Людині властиво шукати радість — це один із не обумовлених  інстинктів самозбереження.

3. Рух і свіже повітря

На свіжому повітрі кров активніше насичується киснем, швидше несе кисень і харчування до клітин мозку, посилюються процеси окислення, обміну речовин, вивільняється так необхідна нам енергія, народжуються нові біохімічні сполуки. Мозок змушує нас рухатися, щоб зберегти себе і нас, звичайно. Дати насолоду мислити, творити, вирішувати складні завдання, мати спогади.

Без доступу свіжого повітря — кров не насичується і мізки «закисають». Недостатня кількість кисню вже через 5-10 хвилин призводить до незворотних пошкоджень головного мозку.

Наш мозок використовує близько 20% кисню який надходить в організм людини.

4. Просту їжу в помірній кількості

Просту їжу простіше добути, приготувати, і перетравити. Мозок говорить (якщо ти захочеш його почути): друже, 50% всієї енергії, одержуваної організмом, витрачається на зір, 40% — на травлення і знезараження харчових токсинів, і тільки 10% залишається на рух, роботу розумової і нервової систем, знезараження  мільярдів мікробів. Якщо весь час жерти, коли думати будемо ?!

Наш мозок дуже швидко піддається впливу шкідливих факторів, вже через шість хвилин після вживання алкоголю клітини мозку реагують на його згубний вплив. Під впливом алкоголю наш мозок частково втрачає можливість створювати нові спогади.

Мозок — орган, в якому міститься більше всього жирів, складається із них він на 60%.  Тому для його здоров’я так необхідна дієта, багата на корисні жири (омега-3 і омега-6). Вони зміцнюють стінки мозкових клітин, а також переносять і зберігають жиророзчинні вітаміни. Крім того, жири знижують запалення і допомагають правильно працювати імунній системі.

Корисно їсти супи — вони покращують травлення, обмін речовин, швидше наповнюють шлунок, що дає відчуття ситості при меншому обсязі їжі.

 5. Сон, відпочинок

Мозку, як і всьому організму людини, необхідний відпочинок. При фізичному навантаженні відпочинок — це розумові заняття, при інтелектуальному — фізичні вправи, від моральної втоми — зміна місць та оточення.

Повноцінний відпочинок — сон. Відсутність сну дуже негативно впливає на мозок людини. Перші прояви шкідливого впливу проявляються у сповільненні реакції, а в крайніх випадках з’являється помутніння свідомості та галюцинації.

Сон — найзагадковіший стан людини, без сну людина не може жити, хоча сон називають «маленькою смертю».

Уві сні свідомість відключається, але людина продовжує мислити, її мислення змінюється і підпорядковується іншим законам. Це пов’язано з тим, що уві сні на перший план виходить підсвідомість. Мозок аналізує події за минулий день, по — іншому їх структурує і видає найбільш ймовірне рішення. Цей результат, можливо, давно був прогнозований, але свідомість його не сприйняла, він був витіснений в підсвідомість і витягнутий звідти уві сні.

Коли людина спить — мозок працює активніше. У період неспання він виробляє альфа — і бета-хвилі, а під час сну, особливо на його початкових стадіях, тета-хвилі. Їх амплітуда більша, ніж у інших хвиль.

Передбачається, що мозку на ніч можна дати установку: зробити прогноз, рішення, вихід, висновок, або установку на просто приємний сон. Непотрібні враження, нав’язливий стан, змиваються «нічною захисною хвилею» мозку.

6. Звикання

Мозок не може миттєво пристосуватися до різко змінених обставин: нові умови життя, нова робота, навчання, місце проживання, компанія, їжа, нові люди. У будь-яку діяльність входьте поступово, спокійно, звикаючи до неї. Кожного дня, роблячи максимум можливого — досягнете неможливого. Звичка вчитися, працювати виробляється постійно і поступово. Раптове розуміння і осяяння завжди передбачає знання, але не завжди може бути повністю усвідомленим.

Часто батьки, вчителі, керівники, рідні (та й ми самі часом), не розуміючи всю складність звикання, вимагають від нас (а ми від інших) миттєвого результату. Так не буває. Перш за все треба заспокоїтися, добродушно сказати собі або іншим — не все відразу. І повільно почати рух, прискорюючись по мірі звикання.

Мозок сам створює стереотипи (звички, навички, умовні рефлекси). Стереотипне мислення істотно допомагає жити — не треба заново вирішувати стандартні завдання. День за днем, здійснюючи одні й ті ж дії, ми перетворюємо їх у звичку, звичку — у вміння, вміння — в умовний рефлекс.

Інстинкти і життєвий досвід змушують нас з дитинства створювати стереотипи друзів, недругів, коханих. Це допомагає серед великої кількості людей все-таки когось обрати, зібрати свою команду і на тому зупинитися, вивільняючи час і енергію для інших життєвих цілей. Стереотипи допомагають спілкуватися з чужими людьми, знаходити спільну мову з батьками, виховувати своїх дітей.

7. Свободу

Нехай і обмежену інстинктом самозбереження та соціальними правилами, корисними в першу чергу для нас самих. Свобода — це звільнення від страхів і стереотипів. Звичайно, стереотипи у вигляді безумовних і умовних рефлексів нам потрібні. Свобода – це вміння без страху мислити по-своєму і по-новому; відстоювати свій спосіб мислення, своє життя, свій зовнішній вигляд, своїх близьких. Жити без звинувачень усього світу у нерозумінні і невизнанні тебе «всього такого незвичайного». І дозволяти іншим бути не схожими на тебе, мати свій образ думок, погляд на життя.

 8. Творчість

Творчість — здатність мозку, використовуючи і спираючись на старе, створити нове, своє, не схоже. Творчість — улюблена робота мозку, що ріднить нас з Богом, що робить нас богами. Творчість у вигляді науки вивчає, описує, пояснює навколишній світ і людину, висуває ідеї, знаходить шляхи і засоби втілення їх в життя, заглядає в майбутнє і готова змінити його на краще.

Творчість в мистецтві — відтворює дійсність художніми образами, з’єднавши працю і емоції. Мистецтво об’єднує людей: письменник, ділячись своїм життям, почуттями, описуючи інших людей, показує, що ми не самотні у своїх переживаннях. Художник пропонує подивитися і побачити, як навколишній світ та ми самі можемо бути прекрасні або потворні. Музикант звуками свого серця змушує камертоном відгукуватися нашу душу.

Мистецтво будить нашу уяву, збагачує наш внутрішній світ, допомагає побачити світ в іншому світлі. Мистецтво створює ідеали.

9. Ділення, спілкування, обійми

Життя — це постійне ділення клітин, постійний обмін речовин і передача інформації. Робота нервових клітин мозку нейронів — це «любов». Вони постійно «обіймаються», торкаючись дендритами (відростками, «руками») один одного, постійно передають енергію (нервові імпульси), інформацію про все (біохімічні сполуки). Шкідливо не ділитися, не можна вимагати — це збиває з пантелику.

З головою треба дружити, з людьми треба дружити.

Мозок не любить:

 1. Страху

Емоція, що пригнічує життєві процеси. Коли людина відчуває страх, то верх бере інстинкт самозбереження, і зони мозку — групи нервових клітин, не можуть включитися в розумову діяльність. Людина позбавляється творчої думки.

Постійні турботи про їжу, про близьких, про біль (хвороба, зрада, смерть),  про життя (війна, цунамі, дурень-начальник, революції, курс долара, зустріч з термінатором) — тобто знаходження в стані стресу.

Що з цим робити?

Труднощі, якщо їх не уникнути, повинні загартовувати. У подоланні труднощів щось втрачається, але щось обов’язково здобувається.

Виховувати в собі мужність, гордість і стійкість.

Треба сміливо зізнатися собі, що проблеми і неприємності — неминучі супутники людського життя. Вони не перші і не останні, які доведеться вирішувати.

Віра в себе і в своє світле майбутнє.

Страх небезпечний для психічного здоров’я і для життя. Але одна адаптивна форма страху нам необхідна — обережність!

2. Сильних емоцій будь-якого походження

Сильні емоції різко гальмують розумову здатність мозку. Велика радість і велике горе можуть на час позбавити здатності думати. Тривалість такого стану призводить до болючої безпорадності мозку.

Різні гормони впливають на неврологію — у чоловіків частіше буває дислексія, шизофренія, аутизм. А представники прекрасної статі страждають від тривоги, депресії, харчових розладів.

У чоловіків логічне мислення. Вони досить спокійно вирішують проблему, не підключаючи ділянки мозку, що відповідають за емоції. Жінки навпаки, вирішують проблему через призму суперечливих емоцій, у них кататимность мислення. Коли вони занадто емоційні, то їх мозок відключається.

Механізм емоцій — спочатку розуміння (ситуації, явища), потім емоції. А чи завжди людина правильно розуміє ситуацію, іншу людину? То ж спочатку варто спокійно розібратися.

Уже давно доведено, що жіночий і чоловічий мозок в рівній мірі здатні до освіти, соціальної адаптації, політики.

 3. Темряви, самотності

Такі умови включають інстинкт самозбереження. Звичайні джерела мозкового тонусу зменшуються і «темні сили» негативних емоцій вільніше гуляють по незахищеному мозку (в темряві причаївся ворог; людина — стадна істота, одній їй небезпечно і страшно).

Самотність — важкий психічний стан, пов’язаний з негативними емоціями і дискомфортом. Але самотність буде благотворною для людини, якщо сприйматиметься як добровільне усамітнення. Дефіцит спілкування не може бути бідою, якщо у людини хоч з кимось є контакт, розуміння. «Можливо в цьому світі ти всього лише людина, але для когось ти — весь світ».

Необхідно відкинути непотрібні стереотипи, дати будь-яким своїм станам правильні визначення для підтримки та внесення спокою та потрібної енергетики в життя.

4. Стереотипи

Мозок створює стереотипи, але і «нудьгує» від них. Він хоче позбутися стереотипів заради самозбереження: «Хочу мислити!» Мозок реагує на кожну зміну у зовнішньому і внутрішньому середовищі.

Є люди, які, витративши певний час на придбання основних життєвих або професійних навичок (ідеально все ж їх отримати в дитинстві і юності), доводять їх до автоматизму, можуть виконувати їх, дозволяючи мозку в цей час вирішувати більш складні або творчі завдання (кухар — кулінар, водій — ас, інженер — винахідник, верстальник — дизайнер).

Стереотипи руйнують відносини між людьми: друзями, колегами, дітьми, батьками, коханими. Треба відмовитися від старих уявлень про людей і створити нові стереотипи з урахуванням нових даних. Дозволяйте людям змінюватися, бути різними. Спокійно і твердо забороняйте нав’язувати вам чужі стереотипи про вас, якщо вам це не до вподоби.

Об’єм пам’яті мозку практично не обмежений!

Неможливо знати занадто багато або отримати стільки нової інформації, що її більше нікуди розміщувати (хоча саме так і здається після довгих нарад). В нашому мозку, на відміну від комп’ютерів і телефонів, місце ніколи не закінчується. Хоча, наприклад, недосип може негативно позначитися на здатності запам’ятовувати дані.

Ми можемо розширити свій когнітивний резерв, або вроджену здатність мозку відновлюватися, з допомогою різних видів навчання та нових вражень. Було доведено, що люди з більш розвиненим когнітивним резервом краще справляються з несподіванками. Але якщо мозок не використовувати цей резерв буде скорочуватися.

Забувати якусь інформацію абсолютно природна властивість нашого мозку, оскільки видалення непотрібної інформації допомагає нашій нервовій системі зберігати свою пластичність.

Коли ми дізнаємось щось нове, структура нашого мозку змінюється оскільки кожного разу коли формується пам’ять з’являються нові нервові зв’язки.

На мозок, як і на м’язи, поширюється правило «Використовуй або втратиш!»

Бережіть свій мозок — це ваш скарб, ваш самий надійний друг! Вивчайте його і пам’ятайте, що у мозку є резерви — але це резерви. Можна змусити мозок працювати в екстремальному режимі, але адаптаційні можливості будуть вичерпані. Цим пояснюється надмірно ранній і інтенсивний розвиток дітей і їх подальші проблеми з адаптацією в суспільстві.

 

 

Рассылка
Список статей
Дополнительный набор в группы

Уникальная система оздоровления – ХАДУ.

Ждем Вас в г. Харькове по адресу: Ст.м. Площадь Конституции,
ул. Пушкинская, 5
Понедельник – 17.30
Четверг – 18.00
Персональные тренировки
онлайн - тренировки

Тел. в г. Харькове:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

Сплав на байдарках

р. Ворскла (Украина) р. Псел (Украина)

Вы можете присоединиться! Звоните прямо сейчас.

Телефоны для справок:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com

ВНИМАНИЮ ВСЕХ ЖЕЛАЮЩИХ!

Валеологический отдых

УКРАИНА. Посещение уникальных мест в различных ее уголках

Подробная информация по условиям и организации отдыха по тел.
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com