Спогади про все, що з нами сталося в житті, зберігає наше тіло, в тому числі і наші почуття. Один з основних законів тілесно-орієнтованої психотерапії говорить: «Тіло пам’ятає все».
Тіло можна порівняти з горищем, на яке відправляється все те, чого не хочеться бачити в самому будинку. І як господиня кричить: «Я не хочу бачити тут цей мотлох, віднесіть його на горище!» — так і в нашому тілі оселяються всі ті почуття, які наша свідомість не хоче в собі бачити, тобто визнавати.
У психології цей механізм називається витісненням: в несвідоме витісняються хворобливі переживання, думки, спогади… В тому числі, звичайно ж, і страхи. Але як крісло не зникне з дому, якщо його перемістити з вітальні на горище, так і почуття нікуди не подінуться, якщо на них просто не звертати уваги. Вони прагнуть повернутися в свідомість, нагадати про себе — і роблять це через хвороби.
І більшість тілесних недугів — наслідок витіснених зі свідомості почуттів. Де в тілі оселилося почуття — там і проявляється болючий симптом. Це як би сигнал від почуття: «Подивися на мене!»
Складіть свою індивідуальну тілесну карту страхів:
Для цього вам знадобляться: білий аркуш паперу і кольорові олівці або різнокольорова крейда. Намалюйте своє тіло (цілком всю фігуру). Художні здібності тут ролі не грають!
А тепер прислухайтеся до свого реального тіла. Заплющте очі, спробуйте гарненько відчути все своє тіло разом: як воно себе почуває? чи комфортно йому? тепло? напружене воно чи розслаблене? А тепер, продовжуючи відчувати все своє тіло одночасно, запитайте себе: «Де в моєму тілі живе страх?»
Можливо, вам потрібно буде згадати ситуації, коли ви боялися. І якісь ділянки тіла привернуть до себе вашу увагу — як ніби «помахають ручкою». Запам’ятайте їх. А тепер відзначте на малюнку ці місця — де в вашому тілі знаходиться страх. Це може бути одна ділянка або декілька. Права і ліва сторони тіла цілком можуть відрізнятися. Крім того, страх може бути виявлений десь більше, десь менше — ви можете відобразити це на малюнку за допомогою різних кольорів.
Пам’ятайте, що тілесна карта почуттів завжди індивідуальна, тут не може бути правильних або неправильних варіантів!
Очі: один з основних каналів сприйняття, тому, коли є несвідомий страх реальності, небажання бачити правду і визнавати дійсність такою, яка вона є, він поселяється саме там. І в багатьох випадках порушення зору — прояв несвідомої позиції: «Я не хочу це бачити!» Це спроба заховати, подібно до страуса, голову в пісок — і ефективність приблизно така ж, проблеми ж не зникають…
Вуха: погіршення слуху, пробки у вухах, больові відчуття – свідчать про небажання чути правду, небажання чути когось або про щось, що не подобається, дратує, засмучує. Несвідомий страх почути небажані, неприємні слова формує установку: «Я не хочу це чути!»
Спина: побоювання бути недосконалим, не виправдати очікування. Зазвичай свідчить про перфекціонізм. Звичайно ж, у такої людини є шанс досягти висот, але ще більш імовірно, що будь-які свої пориви вона буде гальмувати страхами помилитися.
Плечі: символізують силу, а також відповідальність. Тому тут селиться страх бути слабким, а також — не впоратися з відповідальністю.
Район діафрагми, включаючи шлунок і сонячне сплетіння: тут влаштувалися соціальні страхи, тобто страхи, пов’язані з соціальним життям. Збентеження, боязкість, сором’язливість — це прояви наших соціальних страхів «не відповідати вимогам, очікуванням», «бути відкинутим суспільством»…
Кисті: сигналізують про комунікативні проблеми, пов’язані зі спілкуванням. Внутрішня установка тут така: «Світ, в цілому, може, і не ворожий, а от люди — точно». Права кисть говорить про страх чоловіків, ліва — жінок (при цьому права і ліва сторона намальованої фігури визначаються так, як наче це дзеркало, а не фотографія)
.Лице: страх «втратити обличчя». Такі люди надають великого значення тому, що про них думають і як їх сприймають. Їм потрібно, щоб їх любили, обирали, схвалювали — причому всі! Через це доводиться постійно носити маски, причому самі різні — зазвичай їх арсенал великий і різноманітний. Але за масками легко втратити себе справжнього. Як в анекдоті: «Хамелеон подивився в дзеркало і задумався, який же колір йому прийняти…»
Шия: страх висловити, проявити свої почуття. У таких людей часті нездужання горла: постійні ангіни, першіння, відчуття стиснення… Вони говорять високим тонким голосом, трохи дитячим, і скаржаться, що не вміють співати. Це відбувається через постійне напруження в шиї: як тільки в грудях починають підніматися почуття, щоб вийти назовні, шия стискається, утримуючи все всередині. Зовні такі люди можуть здаватися байдужими, але всередині у них вирує буря пристрастей, яка просто не може вирватися назовні.
Грудна клітка: вміщує страх самотності, страх «відкидання мене як особистості». Глибоко в грудях сидить відчуття своєї «неправильності», «негідності», «неповноцінності». Переконання «Я поганий, тому я буду відкинутий світом».
Живіт: там живе страх за життя (живіт – життя — це однокореневі слова). Страх поселяється там в ситуаціях, коли є загроза для життя — вона може бути і не реальною, просто так сприймається. І хоча небезпека вже й минула, та для «несвідомого» вона ще актуальна — воно постійно насторожі. Відчуття безпеки і розслаблення стають недоступними.
Таз: сигналізує про страхи в сексуальній сфері. Поселившись там, вони можуть як призводити до хвороб, так і заважати здоровій оргастичній розрядці (згідно з дослідженнями, більшість жінок, причому в різних країнах, симулює оргазм, і за подібною аноргазмією стоять, насамперед, страхи).
Руки: кажуть про страх контактувати зі світом, тому що на несвідомому рівні він сприймається як ворожий. «Страшний світ в цілому» — і для цього немає логічного пояснення, доводів, це — емоційне відчуття. Тому люди з такою установкою вважають за краще вибирати професії, що вимагають якнайменше контактів зі світом: за монітором комп’ютера.
Ноги: якщо страх живе в ногах, це говорить про нестачу опори в житті, стійкості, про несвідоме відчуття: «Мені нема на кого спертися», «Не стою твердо на своїх ногах». Бракує стабільності, немає впевненості — в собі, світі, завтрашньому дні…
Виявлення, усвідомлення, прийняття і пропрацьовування (трансформація) страхів, дуже важливі і необхідні кроки в покращенні вашого самопочуття і здоров’я в цілому. Це підніме рівень вашого життя на інший, вищий, більш якісний щабель. Відчуття Комфорту, Спокою, Збалансованості, Гармонії варті того!