Общественная организация
«ВАЛЕОЛОГИЧЕСКИЙ ЦЕНТР «АТЛАНТА»
Валеология
Путь к твоему здоровью
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

Вишивка України

Символ як поняття — це образ, який має величезне багате значення, невичерпний по глибині. Виникають образи внаслідок того, що людина починає пізнавати світ навколо себе, формує певний світогляд, розуміння та трактування подій, явищ, набуває життєвий досвід.

У кожного народу свої символи, своя система, успадкована від предків, ця система передається з покоління в покоління, доповнюється своїм досвідом. Символи складають історію народу, відображають спосіб життя. В українців, як нації хліборобів, у мові символів присутні сонце, земля з усіма своїми властивостями, колосся.

Дуже багата символами трипільська культура: вона була позначена в кінці XIX ст. дослідником — археологом В.Хвойкою, неподалік від с. Трипілля, на Дніпрі, внаслідок чого і отримала свою назву. Культура ця була географічно властива Правобережній Україні — від Дніпра до Дунаю. Вона характеризувалася високим рівнем розвитку, духовного та економічного.

Багато символів, які живуть і понині, взяли звідти свій початок і притаманні світогляду того часу. Для Трипілля було особливо характерним сприйняття Всесвіту як єдиного цілого, а в зображеннях він був —  тривимірним.

 

Трипільська культура

Особливо добре збереглися традиції трипільської культури в гончарстві: майже весь посуд розписаний подібно до того часу.  Так, Небо, як найвищий рівень, було зображено хвилястою лінією нагорі посуду. Під ним знаходилися Небесні Сили, то є Сонце, Зірки, Місяць, які творять кругообіг життя природи. Ще нижче знаходиться Загробний світ, який ми бачимо як дві паралельні лінії. Ці символи і зараз відображаються в українській народній творчості.

 

українська вишивка

Традиція прикрашати одяг і предмети побуту красивою вишивкою на Україні існувала давно. Навіть Геродот писав про те, що на одязі скіфів була вишивка. Українські візерунки різняться в залежності від місцевості та призначення виробу. Наприклад, вишивка українських рушників – це не просто вигадливі візерунки і фантазія майстрині, а заховані і майстерно вшиті символи-обереги.

 

Древо Життя

У вишивці дуже часто можна зустріти Древо Життя — улюблений символ українців. 

 

Берегиня

Також вишивальниці дуже люблять і шанують образ Великої Матері, Берегині Роду — він часто зустрічається на вишиванках, рушниках, сорочках, складений з геометричних мотивів.

Вишивка українських візерунків: особливості різних регіонів

Вишивка українських рушників і предметів одягу білими нитками гладдю традиційно була поширена в Полтавській області. Іноді для роботи дівчата користувалися сірими або червоними нитками.

У Харківській області прийнято вишивати хрестиком і грубою ниткою. Але не простежується чіткого характерного візерунка або колірної гами. У цій області сталося дуже сильне змішування стилів, отже різноманітності візерунків можна тільки позаздрити.

В Поліссі і на Волині вишивка виконується зазвичай червоними нитками з чіткими геометричними фігурками. Як правило, це один повторюваний геометричний орнамент.

На півдні України традиційною вважається кольорова вишивка хрестиком або напівхрестиком із зображенням рослинності. Але в деяких районах також часто зустрічаються змішані стилі.

У Чернігівській області існує неповторний, дуже гарний стиль вишивки українських візерунків. Суть в тому, що стібки вишивки дуже дрібні, через що здається, ніби малюнок вишитий бісером. До речі, в Чернігові традиційною вважається також і вишивка бісером. Основні кольори: червоний, білий і чорний.

Вишивка українських рушників та одягу у Київській області дуже цікава. Колірна гамма не відрізняється від інших: червоний, чорний і білий, але візерунки дуже складні і красиві. Вони являють собою неповторне поєднання геометричного і рослинного орнаментів.

На Поділлі та Буковині один виріб можуть вишити відразу декількома стилями (хрестиком, гладдю, ручним швом і так далі) і різними кольорами. Зазвичай переважає якийсь один колір, але дрібні деталі вишивають різними кольорами, що в цілому надає виробу вельми строкатий вигляд.

У Тернопільській області зазвичай для вишивки використовують тільки один колір (червоний), але елементи обов’язково обшиваються додатково чорною ниткою, а весь візерунок виконується дуже дрібними стібками. Все це додає малюнку опуклий вигляд.

Дуже красиво виглядає традиційна вишивка у Вінниці. Зазвичай одна вишивка поєднує відразу мало не всі стилі та техніки виконання вишивки і колірні гами. Але завжди обов’язково повинен бути якийсь один колір переважаючим.

У Львівській області також люблять використовувати різноманіття колірної гами і вигадливі орнаменти, часто можна зустріти поєднання відразу декількох орнаментів в одній вишивці. Відмінною рисою є те, що між елементами орнаменту залишають місця без вишивки, що додає малюнку об’ємний вигляд.

У Прикарпатті та Карпатах традиційним вважається застосування різноманітного забарвлення, а орнамент може бути самим різним. В цілому в цих областях самий багатий і яскравий стиль вишивки українських рушників та елементів одягу.

В Закарпатті віддають перевагу червоному і чорному, а основним елементом в орнаменті є зигзаг. Його виконують найрізноманітнішими стилями вишивки. Правда тут іноді можна зустріти візерунки, зроблені з усіх кольорів веселки або тільки білими нитками.

 

Рушники

Одним із національних оберегів вважається рушник. Все життя українців дуже щільно пов’язане з цим предметом: хліб-сіль, які підносяться на вишитому рушнику — ознака гостинності, високої поваги до гостя. Поява немовлят також супроводжується рушником, одруження, шанування рідних і близьких, проводи в далеку дорогу будь-кого, навіть в останній путь проводжають з рушниками. Тобто весь життєвий шлях людини пов’язаний з цим глибоким символом. Дивлячись яка мета ставиться при створенні рушника, відрізняється і вишивка на ньому: кольори, символи, розташування нитки тощо. За кольором і самим візерунком можна прочитати історії любові, дружби, печалі.

 

писанки

Багатим символом є яйце — знак безсмертя душі, життя і Всесвіту. Цей улюблений символ українців разом з ними вже протягом дуже довгого часу. Дослідники, які вивчають символи, вважають, що писанки були ще за часів язичництва і були ознакою сонячного культу. Якщо птахи — вісники весняного воскресіння природи і людини, то їх яйця — це символ сонця, відродження життя.

Свої символи несе в собі і гамма кольорів писанки. Наприклад, червоний означає радість життя, любов, жовтий — врожай, місяць і зірки, зелений – відповідно, рослинний світ у всьому його багатстві, відродження, блакитний означає чисте небо і здоров’я, землю — бронзовий, повагу до душ померлих родичів — чорно-білий.

Українці вірили, що писанки мають велику магічну силу. Раніше їх використовували як символ кохання, даруючи обраній людині. Народна медицина викачувала ними хвороби. В господарстві писанки грали також велику роль: освячені символи закопували в землю — до багатого урожаю, клали в ясла худобі. На дах будинку накидали лушпиння від писанок — на щастя.

З часом до України прийшло християнство, і це змінило деякі позиції у світогляді, у тому числі і символіку писанки. Тепер вона несе в собі радість і віру у Воскресіння Христа.

 

вінок з живих квітів

Ще одним традиційним оберегом вважається вінок. Що цікаво, не тільки дівчата можуть прикрашати себе ним, часто вінок використовується в декоруванні будинку, інтер’єру. Його зображення можна зустріти на тій же вишивці: на скатертинах, рушниках, одязі.

За українським народним повір’ям, вінок, сплетений з живих квітів, буде захищати дівчину від біди і поганих думок. Квіти у вінку дуже різноманітні — можна вплітати до 12 різних видів цієї живої краси, адже кожна квітка також має своє значення: троянда символізує кохання; волошка означає простоту і ніжність; біла лілея — чистоту, невинність, вона була, за віруваннями, квіткою діви Марії. Ромашка несе мир і ніжність, безсмертник — здоров’я, півонія — довголіття, мальва — красу, але холодність, калина — дівочу красу і взагалі вона є символом України. У весільний вінок обов’язково вплітається барвінок — символ вірного і вічного кохання. Такий вінок — чудовий оберіг від лиха і злого ока.

 

вынок зы стрічками

Віночки доповнюються кольоровими стрічками, прив’язаними до них. Їх колір і місце у вінку також мають свої значення. У центрі повинна бути світло-коричнева стрічка — вона символізує землю-годувальницю; по боках від неї йдуть дві жовті стрічки — це знак сонця; далі світло-зелена і темно-зелена стрічки — це жива природа, краса, молодість. Потім синій і блакитний — вода й небо. Далі з одного боку помаранчева — хліб, з іншого фіолетова — символ розуму, малинова — щирість, рожева — багатство. З самих країв в’яжуться білі стрічки — символ чистоти. На лівій стрічці внизу нашито Сонце, на правій — Місяць.

 

Символічний і рослинний світ на Україні. Є рослини, яких люблять всі, а є ті, яких намагаються уникати. Так, улюблені рослини для українців — верба, соняшник, пшениця, волошка, мак, барвінок, і, звичайно ж, калина.

 

верба

Верба є символом родючості, краси, неперервності життя. Вона дуже стійка, родюча і невибаглива рослина — може прижитися скрізь, з неї виростає дерево в найпростіших умовах. В Україні вербу вважають святим деревом, а шостий тиждень посту перед Великоднем називається Вербним — на цьому тижні святять вербу, гілочки якої потім служать оберігом для людей.

 

барвінок

Символом вічності вважається барвінок: його маленькі непомітні квіточки завжди прикрашали українські ліси і гаї, в них прихована велика цілюща сила, зцілююча хвороби. Саме тому люди і подарували цій скромній квітці свою любов, яка оспівується у фольклорі.

 

калина

Калина ж завжди була символом краси, щастя, любові. Колись, зовсім давно, ця рослина було пов’язана з великою вогняною трійцею — Сонцем, Місяцем, Зірками. Назва калини походить від стародавнього Сонця-Коло,  вважалося, що рослина була пов’язана з народженням Всесвіту. Калину прийнято саджати біля будинку — так вона оберігає домівку. З ягід калини роблять намиста, вона прикрашає весільні короваї, вона ж має місце і у вінку нареченої.

 

пшениця

Пшениця — символ краси життя, щасливого добробуту, тілесного і духовного багатства. Якщо житня хлібина дає здоров’я і силу, то пшеничний коровай додає до них щастя і красу. Якщо жито — трудова проза життя, то пшениця — його святкова поезія. Здавна під пшеницею розуміється образ дівчини, навіть нареченої, а під житом — образ натрудженої і втомленої життєвими турботами жінки, навіть вдови. Тому весільний коровай — з пшеничного борошна, притім, найвищої якості, щоб і життя молодих було щасливим.

 

маки

Мак — символ нескінченності й незчисленності зоряного світу, Всесвіту, і, водночас, сну і забуття. Макова голівка — символ заспокоєння. Мак освячують двічі на рік — на Маковея і на Спаса, в серпні. Він настільки значимий, що традиційно входить до складу куті.

Мак має силу і вплив, якщо не розпилюється. Окрема макова квітка не приваблює, а від всіяного маковим цвітом лану не можна відірвати очей. Одна макова зернина нічого не варта, а жменя маку — і куті смаку додає, і пирога з неї можна зробити.

Тож мак стверджує, що і дрібненьке та маленьке, якщо воно в єдності та в спільноті, має велику силу.

Окрім цього, мак символізує красу, молодість та їх скороминущість: натяк на це дають макові пелюстки, які швидко і навіть легко обсипаються. Вінок із червоних маків — то вираз дівочої цноти і чистоти, які легко ранимі та вразливі, як і маків цвіт.

Має мак і магічну силу, спрямовану проти усякого зла — і проти відьми, і проти наврочення, і на виклик дощу, і на врожай.

 

волошки

Волошки — символ ніжної і тонкої душевної краси, праведності і святості, душевної чистоти, скромності і привітності. Вважається, що волошки мають значну магічну силу як оберіг від злих духів, лихої долі та всіляких напастей — витівок лукавого. Тому їх навіть вирощують при садибах, освячують на Маковея та Великого Спаса. Вінки з волошок, сплетені на Зелені свята, протягом року зберігають в домівці. Особливу силу мають волошки для молодих: пучком квітів кроплять наречених на весіллі; настоєм з волошок окроплюють галявини, де гуляють хлопці та дівчата Купальської ночі; таким же настоєм дівчата вмиваються — і їх краса стає недоступною злим чарам.

 

соняшник

Соняшник вважається символом Сонця, праці і достатку, сили і добробуту, радості, життя.. Він — чи не найсильніший серед квітів. Соняшник знайшов своє місце під Сонцем, -постійно орієнтується на небесне Світило — повертає за ним свою схожу на Сонце голову. Соняшник радіє Сонцю, а це означає, що він радіє успіхам і досягненям.

Крім цього, соняшник символізує Батьківщину: як соняшник повертає за Сонцем свою голову, так і людина думкою, словом і ділом звернена до своєї Вітчизни. Як Сонце для соняшника — єдиний і незамінний орієнтир, так і для людини Батьківщина — єдина і найвища цінність.

 

лелеки

Серед птахів найулюбленіший, без сумніву, знаменитий лелека — символ батьківської любові, сімейних цінностей, родючості. Він дарує родині благополуччя, мир, символізує любов до рідної землі. Двір, де лелека вибрав собі місце для гнізда, — щасливий, бо його обходять знегоди, горе і хвороби. Лелека завжди була символом відродження землі, провісником весни. До того ж вона виконує важливу функцію — приносити дітей в сім’ю.

Вважається, якщо дівчина побачить вперше навесні лелеку далеко в небі, то цього року вона обов’язково вийде заміж, якщо ж побачить лелеку, сидячою у гнізді — залишиться вдома, у батьківській родині.

 

Традиція прикрашати і захищати свій будинок оберегами перевірена тисячоліттями.

Мудро використовували наші предки силу рослин, квітів і різних плодів нашої великої Землі.

 

Значення оберегових символів:

 • Злаки, бобові — символ достатку, ситого життя, благополуччя в матеріальному аспекті.
 • Постоли — символізують домашній затишок, родинне щастя.
 • Мак, зерна маку — символ здійснення бажань.
 • Червоний гіркий перець — чоловіче начало, символ чоловічого здоров’я.
 • Шишка — символ працьовитості і досягнення успіху.
 • Лікарські трави, ягоди шипшини — символ міцного здоров’я.
 • Цибуля — оберігає родину від сліз.
 • Ягоди горобини — символ жіночої молодості, краси.
 • Безсмертник — символ довголіття.
 • Мішковина – символ достатку.
 • Гарбуз, насіння гарбуза — символ родючості, жіночого начала.
 • Хліб — всьому голова — злагода та достаток у домі.
 • Лавровий лист – символ слави, успіху.
 • Плетіння — символізує знайомства, дружбу з новими цікавими людьми.
 • Сонце, квітка соняшника — головний слов’янський оберіг, слов’яни — діти Сонця.
 • Насіння соняшнику – символ здоров’я дітей в будинку.
 • Насіння – символ зародження нового життя.
 • Глечик — символ води, повна чаша в будинку.
 • Яйце – символ продовження роду.
 • Кукурудза — символ здоров’я у дітей, продовження роду, згуртованості сім’ї, взаєморозуміння.
 • Віник, спрямований вниз, — вимітає сварки з хати.
 • Віник, спрямований вгору, — до грошей.
 • Горіх — символ розумової сили і здоров’я.
 • Монетка — успіх у справах.
 • Горщики з кашею і молоком – символ достатку.
 • Фігурки чоловіка і жінки, перев’язані ниточками, — символ любові, нерозривності уз.
 • Півник цукровий — щоб у домі лунав радісний дитячий сміх.
 • Часник і перець — виганяють нечисту силу.
 • Домашня випічка  — символізує хлібосольність.
 • Сухоцвіти — символізують затишок і красу.
 • Мішечок з ялівцем — символізує чистоту думок.
 • Горох – символізує мир і дружбу.
 • Мішок — символ багатства.
 • Полотно – символ щастя в домі.
 • Вузлик — оберігає від скандалів в будинку.
 • Гніздо – символ продовження роду.
 • Бублик, ланцюг — безперервне кільце, символ міцної сім’ї.
 • Будиночок — символ родини.
 • Млин — перемелеться — мука буде.
 • Крупа — мир, лад у хаті (бажаючи цього, молодих після вінчання обсипають крупою).
 • Колосся, ягоди, дари природи – символ врожаю в господарстві.
 • Коса, вінок — символи нескінченності і безперервності роду, зростання добробуту.
Рассылка
Список статей
Дополнительный набор в группы

Уникальная система оздоровления – ХАДУ.

Ждем Вас в г. Харькове по адресу: Ст.м. Площадь Конституции,
ул. Пушкинская, 5
Понедельник – 17.30
Четверг – 18.00
Персональные тренировки
онлайн - тренировки

Тел. в г. Харькове:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48

Сплав на байдарках

р. Ворскла (Украина) р. Псел (Украина)

Вы можете присоединиться! Звоните прямо сейчас.

Телефоны для справок:
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com

ВНИМАНИЮ ВСЕХ ЖЕЛАЮЩИХ!

Валеологический отдых

УКРАИНА. Посещение уникальных мест в различных ее уголках

Подробная информация по условиям и организации отдыха по тел.
+38 (050) 935-49-21
+38 (098) 26-38-239
+38 (063) 115-30-48
e-mail: atlanta121212@gmail.com